Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2018, 07:21

Po zrážkach protestujúcich s políciou v Katalánsku hlásia vyše 100 zranených

V Barcelone nasadili zasahujúce poriadkové zložky obušky a použili i varovné výstrely do vzduchu.

Po zrážkach protestujúcich s políciou v Katalánsku hlásia vyše 100 zranených
Zdroj: Reuters

Viac ako 100 ľudí utrpelo zranenia pri nedeľňajších násilných protestoch vo viacerých mestách španielskeho regiónu Katalánsko proti zadržaniu bývalého premiéra Carlesa Puigdemonta v Nemecku.

Len v samotnej katalánskej metropole Barcelona, kde vyšlo do ulíc vyše 50-tisíc ľudí, bolo zranených 98 osôb a najmenej 23 policajtov, informoval denník La Vanguardia. Z menších protestov v Lleide a Tarragone hlásili zdravotníci podľa agentúry DPA siedmich, resp. jedného zraneného.

V Barcelone nasadili zasahujúce poriadkové zložky obušky a použili i varovné výstrely do vzduchu. Zadržaných bolo najmenej šesť osôb. Demonštranti hádzali na policajtov vajcia, fľaše, železné mreže a ďalšie predmety.

Predseda katalánskeho parlamentu Roger Torrent vyzval v regionálnej televízii demonštrantov, aby zachovali pokoj.
Puigdemont bol zadržaný v nedeľu krátko predpoludním v nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko na základe európskeho zatykača, keď po diaľnici A7 vstúpil z Dánska na územie Nemecka.

Španielsky Najvyšší súd v Madride rozhodol v piatok o opätovnom vydaní európskeho zatýkacieho rozkazu na Puigdemonta a šiestich ďalších katalánskych politikov, ktorí sa zdržiavajú v zahraničí. V prípade, že by sa Puigdemont vrátil do Španielska, hrozilo by mu najmenej 25-ročné väzenie za trestné činy, ktorých sa mal dopustiť svojím podielom na organizovaní vlaňajšieho referenda o osamostatnení Katalánska.

V pondelok bude Puigdemonta predvedú pred krajinského sudcu, ktorý najprv zistí jeho totožnosť. Vyšší krajinský súd potom rozhodne, či pôjde do vydávacej väzby. Súd tiež preskúma, či je odovzdanie Puigdemonta španielskym orgánom "právne prípustné". O jeho vydaní rozhodne až generálna prokuratúra. Celý tento proces môže trvať od 15 do 45 dní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.