Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2018, 18:30

Nepriestrelný, pomalý a plný vína. Pozrite sa, ako vyzerá Kimov tajomný vlak

  • Vlak, v ktorom pricestoval Kim Čong-un do Číny, pripomína obrnené vagóny, ktoré používal jeho otec aj dedko.
  • Každý z vagónov je z nepriestrelného materiálu, takže vagóny sú mnohokrát ťažšie ako priemer.
  • Kim Čong-il mal vo vlaku pripravené živé homáre či vína z francúzskej oblasti Beaujolais.
Nepriestrelný, pomalý a plný vína. Pozrite sa, ako vyzerá Kimov tajomný vlak
Zdroj: Reuters/KCNA

Záhadný vlak, ktorý v pondelok večer prišiel na centrálnu železničnú stanici v Pekingu, skutočne viezol severokórejského vodcu Kim Čong-una. Jeho utajovanú návštevu dnes potvrdila médiá oboch krajín.

Dvadsaťjeden zelených vagónov s tmavými oknami, aby nebolo možné spoznať pasažierov vnútri, pripomínalo obrnené súkromné ​​vlakové súpravy, ktoré používali k zriedkavým zahraničným cestám predchodcovia súčasného severokórejského diktátora, jeho otec Kim Čong-il a dedko Kim Ir-sen. Tieto vlaky boli po desiatky rokov predmetom záujmu a špekulácií, píše denník The New York Times.

Ako cestoval Kim Čong-il​

Väčšina vecí, ktorá sa o vlakoch severokórejských vládcov vie, pochádza zo správ tajných služieb, spomienok predstaviteľov, ktorí mali možnosť v minulosti týmito vlakovými súpravami cestovať, a z hŕstky záberov severokórejských štátnych médií.

Podľa správy z juhokórejskej tlače z roku 2009, ktorá sa odvoláva na informácie rozviedky, má severokórejský vodca k dispozícii najmenej 90 takýchto vagónov spĺňajúcich maximálne bezpečnostné požiadavky.

Správa, ktorá bola vydaná v ére Kim Čong-ila, uvádza, že pri každej ceste vodcu odchádzajú po železnici na trať súčasne tri vlaky: prieskumný bezpečnostný vlak, súprava vezúca vodcu a tretí vlak s ďalšími osobnými strážcami a zásobami.

Stanice iba pre vodcu

Každý z vagónov je z nepriestrelného materiálu, takže vagóny sú mnohokrát ťažšie ako priemer. Z toho dôvodu sa tiež vlak pohybuje pomaly; odhaduje sa, že dosahuje maximálnu rýchlosť okolo 60 kilometrov za hodinu.

Za čias Kim Čong-ila - podľa správy z roku 2009 - cestovalo v prieskumnom vlaku 100 členov bezpečnostných síl, ktorí prehľadávali stanice a pátrali po prípadných nastražených bombách či ďalších hrozbách. Testovali tiež bezpečnosť koľajovej trati. Nad vlakom potom ešte leteli vojenské vrtuľníky a lietadlá. Správa uvádza, že po celej Severnej Kórei bola vystavaná dvadsiatka železničných staníc iba k osobnej potrebe vodcu.

Severokórejské štátne médiá z času na čas natáčali vodcu priamo vo vlaku, a ponúkli tak verejnosti pohľad do útrob špeciálne upravených vagónov. V roku 2015 bol Kim Čong-un zachytený, ako sedí pri dlhom bielom stole v akejsi konferenčnej miestnosti. Na podobnom videozázname z roku 2011 je jeho otec Kim Čong-il v rovnakých priestoroch. Na tejto staršej videonahrávke sú dobre zreteľné televízory s plochými obrazovkami a na novšom videu tiež moderné notebooky.

Strach z lietania

Na nahrávke z cesty Kim Čong-Unovho otca je tohto už zosnulého severokórejského vodcu vidieť v prijímacom salóniku vlaku s luxusnými sedačkami, ako predsedá schôdzi v jedálnom vozni a ako sa zúčastňuje banketu vo vagóne obloženom tmavým drevom. Na týchto záberoch sedí Kim Čong-il pri stole plného jedla a v pozadí vystupujú umelci vo smokingoch a večerných šatách.

Kancelária s písacím stolom a počítačom, ktorá bola súčasťou vlaku predošlého severokórejského vodcu, je jedným z exponátov mauzólea Kumsusan v severokórejskej metropole Pchjongjangu, kde sú uložené zabalzamované telá Kim Ir-sena a Kim Čong-ila.

O Kim Čong-ilovi sa hovorilo, že sa bojí lietania a dáva prednosť cestám vlakom, kde má k dispozícii moderné komunikačné technológie a množstvo personálu, ktorý je pripravený uspokojovať jeho rozmary.

Živé homáre a víno z Beaujolais

"Bolo možné si objednať akékoľvek jedlo z ruskej, čínskej, kórejskej, japonskej a francúzskej kuchyne," uviedol ruský predstaviteľ Konstantin Pulikovskij, ktorý cestoval s bývalým severokórejským vodcom počas jeho návštevy Ruska v roku 2011.

Kim Čong-il trval na tom, aby do vlaku boli dodávané živé homáre a ďalšie delikatesy. Z Paríža zasielali vína z oblastí Bordeaux a Beaujolais, uvádza Pulikovskij v spomienkach na cestu "Orient expresom". Keď sa Kim nudil, slúžili mu k rozptýleniu umelkyne, ktoré mu spievali kórejské a ruské piesne.

Nie je známe, čo jeho syn Kim Čong-un vo vlaku konzumuje a akým spôsobom sa bavia. Vie sa však, že jeho apetít v ničom nezaostáva za otcovým. Údajne má v obľube švajčiarsky syr, šampanské a koňak Hennessy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.