TASR/AP
StoryEditor

Mladých mužov zo Slovenska nútili vo Viedni k prostitúcii, spali pod holým nebom a na schodiskách

29.03.2018, 12:37
Autor:
TASRTASR
V hlavnom meste Rakúska je v kauze mladých prostitútov 18 Slovákov vo väzbe.

V súčasnosti sa nachádza vo väzbe v rakúskej metropole Viedni až 18 mladých Slovákov v kauze mladých prostitútov, ktorí páchali aj rozličnú inú závažnú trestnú činnosť.

Pre TASR to vo štvrtok uviedol hovorca viedenskej polície Harald Sörös. Podľa jeho slov sú všetci títo väzobne stíhaní mladí Slováci z okolia Lučenca. Obvinení sú okrem sexuálnych deliktov, krádeží, lúpežných prepadnutí a majetkovej trestnej činnosti aj z vraždy v štádiu pokusu. Ako uviedol hovorca, prípad by mohol byť uzavretý za týždne až mesiace a niektorým hrozí trest až do 15 rokov odňatia slobody.

Prepravu mal organizovať muž na vozíku

Pojednávať v tejto veci bude následne príslušný Krajinský súd vo Viedni. Krajinský kriminálny úrad a polícia vo Viedni ukončili po takmer roku vyšetrovanie v radoch tamojších prostitútov. V tejto súvislosti vydali 18 zatykačov, obvinili 30 ľudí a preukázali 80 trestných činov.

O kauze sa už hovorilo vo februári, vtedy s dôrazom na 16-člennú skupinu páchateľov z malej obce v okrese Lučenec na Slovensku vo veku 15-30 rokov, ktorí ponúkali sexuálne služby v centre rakúskej metropoly a dopúšťali sa majetkovej trestnej činnosti. Ich prepravu do Viedne mal organizovať spoločne so svojím komplicom 55-ročný 11-násobný otec pripútaný na invalidný vozík.

Tento starší muž, ktorý do prostitúcie zapojil i vlastných synov, čelí vo vyšetrovacej väzbe spoločne s komplicom obvineniu z obchodovania s ľuďmi, cezhraničnej prostitúcie a kupliarstva v najmenej 19 prípadoch.

V hre boli aj drogy

Mladí muži, ktorí podľa rádia ORF patria k maďarskej menšine na Slovensku a nemajú prakticky žiadne vzdelanie, museli časť príjmov odvádzať ako protihodnotu za prepravu a "ochranu". Vo Viedni spali pod holým nebom a na schodiskách alebo istý čas u pasákov.

Sčasti sa dostávali pod tlak vlastných rodinných príslušníkov, aby takýmto spôsobom zarábali peniaze. V hre boli aj drogy. Informovala o tom v stredu s odvolaním sa na policajné zdroje tlačová agentúra APA i rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Prvý podnet na vyšetrovanie Krajinského kriminálneho úradu prišiel v máji 2017, keď traja muži prepadli 78-ročného muža v jeho byte. Asi o mesiac neskôr zadržali podozrivého 22-ročného Slováka v SR. Už v januári došlo k prepadu iného 66-ročného muža, ktorý bol po prepade a fyzickom násilí šesť týždňov v kóme. Dvaja podozriví z tohto činu sú aktuálne vo Viedni vo vyšetrovacej väzbe a v závislosti na následkoch, ktoré poškodenému zostanú, musia v prípade potvrdenia viny súdom rátať s trestami vo výške od najmenej piatich až do spomínaných 15 rokov väzenia.

Najskôr narazili na "múr mlčania"

Vyšetrovateľom sa čoskoro podarilo zistiť, že trestné činy súvisia s lokalitou, ktorá je známa v centre Viedne ako miesto, kde sa stretávajú gejovia. Tam však najskôr narazili na "múr mlčania", a to aj v radoch obetí majetkových deliktov.

Viacerí z olúpených alebo okradnutých členov tejto komunity - sčasti ženatí muži vo veku od polovice štyridsiatky až do takmer osemdesiatky, od jednoduchých robotníkov až po akademikov - buď nepodali vôbec trestné oznámenia, alebo uvádzali chybné údaje. Mnohí z nich totiž sami boli i páchateľmi. Iní z ich radov mlčia, pretože sa obávajú vydierania v súvislosti so svojou sexuálnou orientáciou.

Odhalení muži zo Slovenska sa mali dopustiť 19 trestných činov vrátane vytvorenia kriminálneho zoskupenia. Medzi obvinenými je medzičasom aj 12 rakúskych občanov.

01 - Modified: 2022-06-23 09:03:25 - Feat.: - Title: VEĽKÝ REBRÍČEK: Poznáme najlepšie miesta na život, víťaz je len na skok od Slovenska 02 - Modified: 2022-06-21 14:35:58 - Feat.: - Title: Prečo je Viedeň rajom startupov? 03 - Modified: 2022-06-22 11:06:04 - Feat.: - Title: Architektka Bratislavy pre HN: Tvorbou novej viedenskej štvrte sme sa inšpirovali aj v Petržalke 04 - Modified: 2022-06-25 12:05:37 - Feat.: - Title: Priekopníčky najstaršieho remesla na svete. Toto je sú tie najznámejšie bordelmamy histórie 05 - Modified: 2022-05-03 18:26:03 - Feat.: - Title: Hlavná architektka Bratislavy pre HN: Cyklomobilita je vo Viedni súčasťou konceptu Smart City
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. august 2022 07:50