Reuters
StoryEditor

V Portugalsku už dominuje variant omikron. Krajina zaznamenala najviac prípadov od januára

25.12.2021, 15:13
Autor:
ČTKČTK
Krajina, ktorá patrí medzi najzaočkovanejšie na svete, stále zaznamenáva nízke počty úmrtí.

V Portugalsku začal prevažovať koronavírusový variant omikron. Informovala o tom dnes agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.

Za posledných 24 hodín Portugalsko, ktoré má podobný počet obyvateľov ako Česká republika, zaznamenalo 12 943 nových nákaz koronavírusom, čo je najvyšší údaj od konca januára.

Prírastky úmrtí v krajine, ktorá patrí k najzaočkovanejším na svete, ale zostávajú naďalej nízke. Za posledný deň zomrelo v súvislosti s covidom 11 ľudí.

"Variant omikron už je v Portugalsku dominantná. Odhadom predstavovala 22. decembra 61,5 percenta prípadov nákazy," uviedlo v tlačovom vyhlásení bez ďalších podrobností portugalské generálne riaditeľstvo pre zdravie.

Portugalsko sa rozhodlo kvôli stúpajúcemu počtu infekcií na Vianoce zaviesť obmedzenia, ktoré pôvodne chystalo od januára.

Odo dneška najmenej do deviateho januára budú zatvorené nočné bary a diskotéky. Test na koronavírus bude potrebný aj pre ubytovanie v hoteloch či pri vstupe do divadiel alebo kín.

Na Vianoce, na Silvestra a na Nový rok bude potrebný negatívny test aj pre vstup do reštaurácií. Na Silvestra sa bude smieť vonku zhlukovať najviac desať ľudí a bude zakázaná konzumácia alkoholu na verejnosti.

17. máj 2022 13:04