Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2018, 12:47

Česko vydalo údajného hackera Nikulina do USA. Zeman žiadal o prevoz do Ruska

Česká polícia muža zadržala v roku 2016 na základe amerického zatykača. O jeho vydanie malo záujem aj Rusko, a to kvôli internetovej krádeži.

Česko vydalo údajného hackera Nikulina do USA. Zeman žiadal o prevoz do Ruska
Zdroj: Instagram

Česká republika v noci na piatok podľa informácií českých médií vydala ruského hackera Jevgenija Nikulina, ktorý by sa mal už nachádzať v Spojených štátoch.

Z Prahy do Washingtonu krátko po polnoci odletelo lietadlo ministerstva spravodlivosti USA, ktoré sa podľa leteckých webov používa k transportu väzňov. Nikulin v Česku v polovici marca nezískal nárok na azyl.

Ako prvý na informáciu upozornil server Respekt.cz, serveru iRozhlas.cz mali správu potvrdiť tri nezávislé zdroje. Spojené štáty Nikulina vinia z hackerských útokov.

Česká polícia muža zadržala v roku 2016 na základe amerického zatykača. O jeho vydanie malo záujem aj Rusko, a to kvôli internetovej krádeži.

Konečné rozhodnutie bolo na ministrovi spravodlivosti Robertovi Pelikánovi, ktorý vo februári povedal, že ho prezident Miloš Zeman žiadal, aby bol Nikulin vydaný do Ruska, nie do USA.

Ústavný súd v priebehu týždna zamietol sťažnosť údajného ruského hackera Jevgenija Nikulina ako  neopodstatnenú. Zdôvodnenie zverejní v utorok.

Termín, kedy malo padnúť rozhodnutie ohľadom vydania Nikulina, sa nedávno posunul kvôli Ústavnému súdu, ktorý vo februári odložil vykonateľnosť uznesenia o prípustnosti vydania do doby, kým neposúdi Nikulinovu ústavnú sťažnosť. Podľa niektorých zdrojov z ministerstva spravodlivosti to v praxi mohlo znamenať zablokovanie vydania na dlhú dobu.

Šéf Snemovne reprezentantov Paul Ryan, ktorý Česko v uplynulom týždni navštívil, v utorok na tlačovej konferencii po svojom vystúpení v dolnej komore Parlamentu povedal, že verí, Česko vydá Nikulina do USA.

Ryan uviedol, že o prípade hovoril počas stretnutí so svojimi českými kolegami. Dodal, že Washington nechce nič iné ako dodržanie zákonov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.