Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.04.2018, 16:32

Izrael hlási dohodu s OSN. Tisíce migrantov nevráti do Afriky, ale presídli do západných krajín

Vyše 40-tisíc migrantov, najmä z Eritrey a Sudánu, uniklo v uplynulých rokoch pred nebezpečím práve do Izraela.

Izrael hlási dohodu s OSN. Tisíce migrantov nevráti do Afriky, ale presídli do západných krajín
Zdroj: UNICEF

Izrael dosiahol s Organizáciou Spojených národov dohodu, ktorou sa ruší plánované vyhostenie afrických žiadateľov o azyl z jeho územia, pričom veľká časť z týchto migrantov sa presídli do západných krajín. Oznámila to v pondelok kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Kancelária podľa agentúry AP uviedla, že s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) dospela k "nebývalému pochopeniu", na základe ktorého vyšle Izrael vyše 16-tisíc afrických migrantov do západných krajín, ktoré sú ochotné ich prijať.

Kancelária dodala, že zvyšku afrických azylantov - podľa údajov vlády zhruba 26-tisíc osobám - bude udelený ochranný štatút a na území Izraela budú môcť ostať, uviedla agentúra DPA.

Dosiahnutá dohoda odvracia hrozbu nútenej deportácie migrantov do bližšie nešpecifikovanej africkej destinácie. Dohoda by podľa vyhlásenia kancelárie mala byť implementovaná postupne v troch etapách, ktoré prebehnú v nadchádzajúcich piatich rokoch.

Vyše 40-tisíc migrantov, najmä z Eritrey a Sudánu, uniklo v uplynulých rokoch pred nebezpečím práve do Izraela. Izrael považuje väčšinu z nich za uchádzačov o zamestnanie, a tvrdí, že nie je povinný ponechať ich na svojom území.

Plán na ich vyhostenie však vyvolal v krajine vlnu rozhorčenia, najmä medzi ľudskoprávnymi či mimovládnymi organizáciami. Jeho kritici tvrdili, že deportácie sú neetické a poškodia imidž Izraela ako útočiska pre židovských migrantov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.