Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2018, 10:49

Šéf NATO: Kybernetické útoky môžu byť práve tak zničujúce ako tie vojenské

  • Veľký kybernetický útok by mohol spustiť piaty článok.
  • Piaty článok hovorí, že útok na jedného alebo viacerých členov je považovaný za útok na všetkých.
  • NATO v súčasnosti posilňuje ochranné opatrenia proti kybernetickým útokom.
Šéf NATO: Kybernetické útoky môžu byť práve tak zničujúce ako tie vojenské
Zdroj: Reuters

Prípadný závažný kybernetický útok by mohol viesť k historicky druhému spustenie piateho článku Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane. Potvrdil to v stredu v kanadskej metropole Ottawe generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

"NATO berie kybernetickej hrozby veľmi vážne, pretože sme boli svedkami rastúceho počtu kybernetických útokov," vyhlásil šéf aliancie. "Kybernetické útoky môžu byť práve tak zničujúce ako vojenské útoky," dodal Stoltenberg.

Severoatlantická aliancia sa už v roku 2014 dohodla na tom, že kolektívne obranný mechanizmus podľa článkov päť je možné spustiť aj kvôli kybernetickému útoku.

Doteraz bol kľúčový článok použitý iba raz - po teroristickom útoku z 11. septembra 2001 na Spojené štáty. Článok hovorí, že útok na jedného alebo viacerých členov je považovaný za útok na všetkých.

NATO v súčasnosti posilňuje ochranné opatrenia proti kybernetickým útokom a všetky členské štáty by mali byť schopné sa proti nim brániť. "Máme tím s 200 kybernetickými expertmi, ktorí sú pripravení pomôcť v rôznych krajinách NATO pri obrane kyberpriestoru," zdôraznil Stoltenberg.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.