Reuters
StoryEditor

Pre Trumpa je múr prioritou, prílev imigrantov chce dočasne zastaviť armádou

05.04.2018, 19:02
Autor:
ČTKČTKtbatba
Prezident považuje ochranu južnej hranice USA za jeden z pilierov svojho vládneho programu.

Americký prezident Donald Trump v stredu podpísal nariadenie, v ktorom vyšle Národnú gardu na hranicu s Mexikom v rámci boja s ilegálnou migráciou. "Situácia na hranici dosiahla krízový bod," uviedol Trump podľa agentúry AP.

Podľa štatistiky je počet zadržaných nelegálnych migrantov na mexickej hranici dlhodobo nižší, ako v minulosti. Údaje Americkej hraničnej stráže ukazujú, že v roku 2000 bolo na mexickej hranici zadržaných skoro 1,7 milióna nelegálnych migrantov.

V roku 2003 ich bolo menej ako milión. V priebehu rokov 2004 a 2005 sa ich počet o niečo zvýšil. Od tohto roka ich počet dramaticky klesol. V minulom roku zadržali na mexickej hranici len niečo vyše 300-tisíc nelegálnych migrantov.

Chcú zastaviť prílev ľudí a drog

Južnú hranicu s Mexikom chcú Spojené štáty chrániť vojenskou silou. Chcú tak robiť až dovtedy, pokiaľ nebude postavený ochranný múr a nebude tak zabezpečená náležitá bezpečnosť krajiny. 

V Bielom dome to tento týždeň novinárom povedal jeho šéf Donald Trump. "Chystáme sa to urobiť vojensky," konštatoval prezident a dodal, že záležitosť už prebral s ministrom obrany Jimom Mattisom.

Pilier vládneho programu

Trump považuje ochranu hraníc s Mexikom za jeden z pilierov svojho vládneho programu. "Kým nebudeme mať múr a náležitú bezpečnosť, bude našu hranicu strážiť armáda. Je to veľký krok. Nemôžeme dopustiť, aby hranice prechádzali ľudia ilegálne," povedal dnes Trump.

Projekt múru však naráža na problémy v Kongrese. Demokrati a republikáni sa nevedia dohodnúť na jeho financovaní. Demokratickí kongresmani spájajú stavbu s riešením situácie s detskými prisťahovalcami. Podľa agentúry Reuters sa nedá očakávať, že by sa ochranu hranice s Mexikom podarilo vyriešiť do novembrových parlamentných volieb v USA.   

V skoršom vyhlásení šéf Bieleho domu varoval, že americká rozvojová pomoc pre Honduras a ďalšie stredoamerické krajiny môže byť ohrozená, ak sa nezastavia "karavány" stoviek migrantov smerujúcich do USA z mexicko-guatemalskej hranice.

"Karavány smerujúce k našim slabo chráneným hraniciam sa musia zastaviť. V hre je dojná krava NAFTA, rovnako ako pomoc pre Honduras a štáty, ktoré to umožňujú. Kongres musí okamžite konať!" Napísal tento týždeň prezident na twitteri s odkazom na zmluvu o severoamerickom voľnom obchode NAFTA, ktorá je podľa Washingtonu výhodná len pre Mexiko a Kanadu, nie pre USA.

01 - Modified: 2023-01-27 20:39:12 - Feat.: - Title: Facebook obnovuje účet vášmu obľúbenému prezidentovi. Mne, oznámil Trump 02 - Modified: 2023-01-26 05:22:45 - Feat.: - Title: Meta po dvoch rokoch obnoví Trumpove účty na Facebooku a Instagrame 03 - Modified: 2023-01-20 11:02:55 - Feat.: - Title: Snaha žalovať Clintonovú ho vyjde draho. Trump musí zaplatiť miliónový trest 04 - Modified: 2023-01-13 15:40:05 - Feat.: - Title: Súd potrestal Trumpovu firmu. Za daňové podvody dostala pokutu 1,6 milióna dolárov 05 - Modified: 2023-01-06 06:22:15 - Feat.: - Title: Trump čelí ďalšiemu súdnemu sporu, tentoraz kvôli úmrtiu policajta
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
04. február 2023 16:18