Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2018, 19:13

Medzinárodné spoločenstvo sľúbilo na pomoc pre Libanon 11 miliárd dolárov

Podľa francúzskeho prezidenta Macrona náleží krajine solidarita za prijatie viac ako milióna sýrskych utečencov.

Medzinárodné spoločenstvo sľúbilo na pomoc pre Libanon 11 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Viac ako 11 miliárd dolárov v pôžičkách a daroch dnes na konferencii v Paríži prisľúbili štáty a iné organizácie na stabilizáciu Libanonu. Krajinu trápia ekonomické problémy posilnené prílevom utečencov zo susednej Sýrie, napísala agentúra AFP.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že za prijatie viac ako milióna sýrskych utečencov náleží Libanonu nárok na solidaritu medzinárodného spoločenstva.

Francúzsko vyčlení na tento účel celkovo 550 miliónov dolárov v daroch a pôžičkách, povedal prezident. Svetová banka oznámila pôžičky na nasledujúcich päť rokov vo výške štyroch miliárd dolárov, Saudská Arábia požičia miliardu, podobné sumy prisľúbili tiež Európska investičná banka a Európska banka pre obnovu a rozvoj. Darcovské konferencie sa podľa agentúry AP zúčastnili zástupcovia štyroch desiatok krajín, medzinárodných organizácií a súkromného sektora.

Macron označil výsledok za "mimoriadnu mobilizáciu, ktorá je potrebná na udržanie stability" pre Libanon. Podľa francúzskeho veľvyslanca v Libanone Bruna Fouchera tvoria drvivú väčšinu (10,2 miliardy dolárov) oznámené pôžičky, zvyšných 860 miliónov dolárov sú dary.

Vplyvný poradca libanonského premiéra Saada Harírího Nadia Munlá skôr uviedol, že za úspech v súvislosti s parížskou konferenciou by považoval, keby sa podarilo zabezpečiť financovanie pre prvú fázu investičného plánu na budovanie infraštruktúry, teda asi desať miliárd dolárov.

Ekonomika Libanonu je v problémoch od politickej krízy roku 2011 a situáciu zhoršila občianska vojna v Sýrii, kvôli ktorej prišlo do Libanonu približne 1,2 milióna utečencov. Konflikt tiež narušil pozemný export do Jordánska, Iraku alebo štátov Perzského zálivu. Presne za mesiac čakajú Libanon prvé parlamentné voľby za posledných deväť rokov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.