Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2018, 15:03

Sorosova univerzita sa dohodla s Viedňou. Z Maďarska sa odsťahuje

Stredoeurópska univerzita opustí Maďarsko v reakcii na sprísnené podmienky pre zahraničné univerzity.

Sorosova univerzita sa dohodla s Viedňou. Z Maďarska sa odsťahuje
Zdroj: Reuters

Mesto Viedeň a Stredoeurópska univerzita (CEU) amerického finančníka Georgea Sorosa podpísali "memorandum o porozumení". Informoval o tom v pondelok rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Súkromná univerzita založená Georgeom Sorosom sa v súlade s týmto memorandom usadí v rakúskej metropole v priestoroch Nemocnice Otta Wagnera a získa nájomnú zmluvu na 99 rokov.

Maďari sprísnili zákony

K podpisu riadnej zmluvy medzi mestom a univerzitou by malo dôjsť do septembra 2018. Začiatok fungovania v prechodnom režime sa predpokladá od jesene 2019.

Bývalý rakúsky kancelár Christian Kern ponúkol nový domov budapeštianskej CEU krátko po tom, ako maďarský parlament vlani v apríli schválil novelu vysokoškolského zákona sprísňujúcu podmienky činnosti pre zahraničné univerzity.

Namierené proti CEU

Podľa nových maďarských pravidiel bude môcť zahraničná univerzita na maďarskom území existovať iba v prípade, ak funguje aj v krajine pôvodu.

K tomu však bude ešte potrebná aj medzištátna dohoda Maďarska s danou krajinou. CEU tvrdí, že časti novoprijatej novely sú priamo namierené proti nej a môžu ju prinútiť k ukončeniu výučby v Budapešti.

CEU bola zriadená v roku 1991 a ide o akreditovanú univerzitu v Spojených štátoch so sídlom v Budapešti. Zakladateľom univerzity je liberálny americký miliardár Soros, považovaný za hlavného nepriateľa maďarskej vlády Viktora Orbána.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.