Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2018, 07:10

Kim sa prvýkrát zmienil o dialógu s USA. Vo svojom prejave predniesol hĺbkovú analýzu

Po viacerých správach o tajných rozhovoroch medzi týmito rivalmi z čias studenej vojny Trump v pondelok novinárom oznámil, že sa chce s Kimom stretnúť v máji alebo júni.

Kim Čong-un
Zdroj: Reuters

Severokórejský vodca Kim Čong-un v pondelok na zasadaní vládnucej strany po prvý raz oficiálne hovoril ohľadom budúcich rozhovorov medzi KĽDR a USA. Vodca predniesol správu o "nedávnom vývoji situácie na Kórejskom polostrove" vrátane samostatného summitu s Južnou Kóreou.

Kim "uskutočnil hlbokú analýzu a zhodnotenie vývoja súčasných vzťahov medzi Severom a Juhom, ako aj vyhliadok na dialóg medzi KĽDR a USA," informovala v utorok agentúra KCNA.

Kim sa má v rámci zbližovania štátov Kórejského polostrova stretnúť 27. apríla s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

Kim sa však o konkrétnom stretnutí s americkým prezidentom Donaldom Trumpom nezmienil. Šéf Bieleho domu súhlasil, že historická americko-severokórejská schôdzka by sa mohla konať už v máji.

Ponuku sprostredkovala juhokórejská diplomacia, Pchjongjang však svoj záujem Washingtonu stále oficiálne nepotvrdil.

Po viacerých správach o tajných rozhovoroch medzi týmito rivalmi z čias studenej vojny Trump v pondelok novinárom oznámil, že sa chce s Kimom stretnúť v máji alebo júni.

"Domnievam sa, že obe strany si vzájomne prejavia veľký rešpekt. Azda sa podarí dosiahnuť dohodu o jadrovom odzbrojení," povedal Trump.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.