Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2018, 12:47

Varovanie z Moskvy pre Spojené štáty: Úder v Sýrii budeme pokladať za vojnový zločin

Rusko je kľúčovým podporovateľom sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Varovanie z Moskvy pre Spojené štáty: Úder v Sýrii budeme pokladať za vojnový zločin
Zdroj: Reuters

Vplyvný ruský zákonodarca Andrej Krasov v stredu varoval Spojené štáty, že Rusko bude pokladať nálet na Sýriu za vojnový zločin. Informovala o tom agentúra AP.

Americký prezident Donald Trump pohrozil vojenskou akciou po minulotýždňovom údajnom chemickom útoku na povstalcami ovládané sýrske mesto Dúmá, ležiace neďaleko Damasku. Podľa aktivistov a záchranárov totiž v Dúmá po chemickom útoku zahynulo najmenej 40 ľudí. Sýrska vláda prezidenta Bašára Asada a jej spojenec Rusko popierajú, že k takému útoku vôbec došlo.

Ruská štátna agentúra RIA Novosti citovala Krasova, podpredsedu branného výboru Štátnej dumy (dolnej komory ruského parlamentu), podľa ktorého bude Rusko k americkému leteckého úderu v Sýrii pristupovať "nielen ako k aktu agresie, ale aj ako k vojnovému zločinu západnej koalície".

Rusko je kľúčovým podporovateľom sýrskeho prezidenta Asada - poskytuje letecké krytie pri Asadovej ofenzíve proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) a proti sýrskym povstalcom. Navyše, v mnohých sýrskych vládnych zariadeniach sú rozmiestnení ruskí vojenskí poradcovia.

S tvrdením, že v meste Dúmá v oblasti východná Ghúta pri Damasku došlo v noci na nedeľu k chemickému útoku, prišli v nedeľu sýrski aktivisti, záchranári a zdravotníci. Zväz sýrskych záchranárskych organizácií (UOSSM) uviedol dokonca bilanciu až vyše 100 mŕtvych.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) s odvolaním sa na informácie získané od lekárov v danej obliehanej oblasti v stredu oznámila, že symptómy 500 sýrskych pacientov ošetrených po spomínanom útoku v Dúmá poukazujú na použitie toxických chemikálií.

WHO v stanovisku upozorňuje, že u osôb vystavených tomuto útoku sa vyskytli najmä príznaky vážneho podráždenia slizníc, zlyhania dýchania a narušenia centrálneho nervového systému.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.