Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2018, 07:14

Mayová je pripravená schváliť vojenský zásah proti Sýrii

Britská premiérka tak hodlá urobiť aj bez súhlasu parlamentu.

Mayová je pripravená schváliť vojenský zásah proti Sýrii
Zdroj: Reuters

Britská premiérka Theresa Mayová je pripravená odobriť účasť svojej krajiny na vojenskej operácii proti Sýrii v súvislosti s údajným chemickým útokom sýrskych vládnych síl na civilistov v meste Dúmá.

Premiérka tak hodlá učiniť aj bez súhlasu parlamentu, informovala v stredu stanica BBC.

Mayová predtým vyhlásila, že za útok je podľa všetkých dostupných indícií zodpovedná sýrska vláda, pričom takéto udalosti by nemali zostať bez odozvy.

Líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn sa domnieva, že parlament by sa mal vyjadriť ku každému jednému vojenskému zákroku, ktorý chce Mayová podniknúť.

Podľa zdrojov blízkych britskej vláde považuje Mayová riešenie tejto záležitosti za naliehavé a chce tak predísť opakovaniu chemického útoku, ktorý označila za "ohavný".

Corbyn však varuje, že útok na Sýriu by prispel k eskalácii situácie. Mayová ešte stále oficiálne neoznačila Damask za páchateľa incidentu.

Dosiaľ totiž premiérka hovorila o potrebe konať, "ak" sa zistí, že za útok nesie zodpovednosť vláda sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Všeobecne sa predpokladá, že Mayovej úrad, ako aj britská vládna administratíva chcú podporiť túto alternatívu, pričom tento krok sa podľa BBC očakáva už v nasledujúcich dňoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.