Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2018, 00:00

Útok na Sýriu vyostril vzťahy Západu s Ruskom

Útok na Sýriu vyostril vzťahy Západu s Ruskom
Zdroj: Reuters

Bezpečnostná rada OSN v sobotu zamietla ruský návrh rezolúcie kritizujúcej útoky USA, Francúzska a Veľkej Británie na Sýriu. Rusko akciu označilo za urážku prezidenta Vladimira Putina. Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval členov rady, aby zachovali umiernenosť a vyvarovali sa vyhrocovania situácie v Sýrii. Spojenci stojaci za náletom v sobotu predložili partnerom v Bezpečnostnej rade OSN aj vlastný návrh rezolúcie. Vyjednávania o predloženom návrhu sa majú podľa agentúry AFP začať v pondelok.

Francúzsko pohrozilo ďalšími útokmi
Sobotný návrh spojencov okrem iného odsudzuje nasadenie chemických zbraní a žiada vytvorenie nového mechanizmu na nezávislé vyšetrenie týchto útokov. Žiadny dátum hlasovania nebol stanovený, čo diplomati zdôvodňujú tým, že Paríž, ktorý návrh spísal, chce čas na „ozajstné rokovania“. Podľa AFP je to prvýkrát, čo Bezpečnostnej rade OSN predložili taký mnohostranný návrh, ktorý sa okrem chemických zbraní týka aj humanitárnych a politických aspektov sýrskeho konfliktu. Ten trvá už dlhšie ako sedem rokov. Návrh rezolúcie odsudzuje všetky prípady nasadenia chemických zbraní v Sýrii.


Cielené údery proti Sýrii nariadil americký prezident Donald Trump v noci na sobotu v reakcii na chemický útok na Dúmu zo 7. apríla, ktorý USA pripísali sýrskemu režimu. Trump vyhlásil, že „presné údery“ môžu pokračovať, kým sýrsky režim neprestane používať zakázané chemické zbrane. Vo vojenskom

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.