Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2018, 12:23

Krajiny G7 podporili nálety na Sýriu: Útoky boli nevyhnutné a primerané

Ministri zahraničných vecí krajín G7 podporujú útoky trojkoalície USA, Veľkej Británie a Francúzska na Sýriu. Spojenci zaútočili až po vyčerpaní všetkých diplomatických možností.

Krajiny G7 podporili nálety na Sýriu: Útoky boli nevyhnutné a primerané
Zdroj: TASR

Ministri zahraničných vecí skupiny siedmich najvyspelejších štátov sveta (G7) v spoločnom vyhlásení vyjadrili podporu Spojenými štátmi vedeným vzdušným útokom na Sýriu. Informovala o tom agentúra AP s tým, že G7 "zostáva odhodlaná riešiť konflikt v Sýrii" diplomatickou cestou.

Šéfovia diplomacií z Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Británie, Spojených štátov amerických a Európskej únie v spoločnom vyhlásení zverejnenom v utorok odsúdili predpokladaný chemický útok, ktorého terčom sa 7. apríla stalo mesto Dúmá v oblasti východná Ghúta neďaleko Damasku.

G7 vo svojom vyhlásení konštatuje, že "plne podporuje úsilie Spojených štátov, Spojeného kráľovstva a Francúzska znížiť schopnosť režimu Bašára Asada používať chemické zbrane a zabrániť ich akémukoľvek budúcemu použitiu" náletmi.

Útoky, ktoré trojkoalícia podnikla počas víkendu, boli podľa G7 "obmedzené, primerané a nevyhnutné" a "nasledovali" až po vyčerpaní všetkých možných diplomatických možností.

Rusko tvrdenia západných spojencov, že v meste Dúmá došlo k chemickému útoku, odmieta.

Jeho stály predstaviteľ pri Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Alexandr Šuľgin v pondelok na zasadnutí výkonnej rady OPCW v Haagu dokonca vyhlásil, že domnelý chemický útok v sýrskom meste Dúmá bol podvrhom. Podľa Šuľgina ho zinscenovali britské spravodajské služby, aby vydláždili cestu k vojenskému zákroku Británie a spojencov v Sýrii.

Hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov prišiel s touto verziou ešte v piatok, čo vtedy britská veľvyslankyňa pri OSN Karen Pierceová odmietla ako "neslýchanú lož".

Ruský zástupca pri OPCW so sídlom v Haagu tvrdenie o zapojení Británie do uvedenej záležitosti nepodložil dôkazmi, povedal však, že "nie je nijaké iné prijateľné vysvetlenie".

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.