Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2018, 21:34 Aktualizované dňa 19.04.2018 o 21:51

Sorosova nadácia mala podľahnúť tlaku Orbána a odchádza z Maďarska

Nadácia chce sídlo pobočky presunúť z Budapešti do Berlína, kde by mala byť nová filiálka otvorená v lete.

Sorosova nadácia mala podľahnúť tlaku Orbána a odchádza z Maďarska
Zdroj: Reuters

Nadácia amerického finančníka maďarského pôvodu Georgea Sorosa Open Society Foundation (OSF) oznámila odchod z Maďarska. Napísala to dnes agentúra APA s odvolaním sa na správu, ktorá vyjde v piatok v rakúskom denníku Die Presse.

Denník svoju informáciu zverejnil s odvolaním na centrálu OSF v New Yorku. Podľa nej chce nadácia sídlo pobočky presunúť z Budapešti do Berlína, kde by mala byť nová filiálka otvorená v lete.

Nadácia nechcela Die Presse vysvetliť dôvod tohto kroku. Avšak podľa APA je za rozhodnutím zrejme tvrdá kampaň proti Sorosovi, ktorú pred maďarskými parlamentnými voľbami viedol konzervatívny premiér Viktor Orbán. Jeho strana potom vo voľbách 8. apríla presvedčivo zvíťazila.

Orbán popisoval Sorosa prakticky ako hlavného nepriateľa maďarského štátu, ktorý riadi masový prílev migrantov do Európy. Útoky na filantropa však pokračujú aj po voľbách. Maďarský provládny týždenník Figyelö pred týždňom zverejnil mená dvoch stoviek ľudí zo skupiny, ktorú Orbán označuje za "Sorosovu žoldniersku armádu".

Na zverejnenom zozname sú predovšetkým členovia skupín obhajujúcich ľudské práva, predstavitelia protikorupčných organizácií, obhajcovia utečencov, investigatívni novinári a tiež činitelia Stredoeurópskej univerzity (CEU) sídliacej v Budapešti, ktorú Soros založil.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.