Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2018, 00:00

Ruský Gazprom s Ukrajinou končí

Ruský plynárenský koncern požiadal Medzinárodný arbitrážny súd o ukončenie kontraktov s ukrajinským Naftogazom.

Moskva zatvára Kyjevu kohútiky na potrubí. Dôvodom je, že ani po vynesení rozsudku Medzinárodným arbitrážnym súdom v Štokholme ruský Gazprom kompromis s ukrajinským Naftogazom nedosiahol. Napriek miliónovým stratám za tranzit z Ukrajiny však Slovensko neobíde naprázdno. Naopak, môže na tom získať. Gazprom nás totiž chce napojiť na nový plynovod Nord Stream 2. Črtajúca sa nová plynová mapa Európy tak prinesie hlavne zmenu. Plyn budeme prepravovať novým smerom, zo západu na juh a na východ.


S Kyjevom sa nedohodli
„Gazprom zaslal štokholmskému arbitrážnemu súdu dokumenty na ukončenie kontraktov s ukrajinským Naftogazom, ktoré sa týkajú dodávok na Ukrajinu a tranzitu plynu cez ukrajinské územie. Rokovania s Naftogazom totiž neviedli k žiadnym výsledkom,“ oznámila v piatok ruská spoločnosť. Štokholmský arbitrážny súd ešte začiatkom roka vyhlásil, že Gazprom má ukrajinskej spoločnosti zaplatiť za tranzit 2,08 miliardy eur. Následne sa Gazprom rozhodol ukončiť platnosť kontraktov uzatvorených do konca roku 2019.


Analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida si myslí, že ukrajinská plynárenská sústava bude musieť prejsť optimalizačným procesom, keďže objemy prepraveného plynu sa znižujú. Zároveň však upozornil, že ani Rusi si zatiaľ nemôžu dovoliť úplne zablokovať tok plynu cez Ukrajinu, lebo Nord Stream 2 ešte postavený nie je. „Samozrejme, po jeho prípadnej výstavbe v právnom režime, ako si to naplánoval Gazprom, sa ukrajin

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.