Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Niekoľko stoviek ľudí si v utorok na jednom z predmestí bangladéšskej metropoly Dháka pripomenulo piate výročie zrútenia továrenskej budovy, pri ktorom zahynulo vyše 1100 ľudí. Pozostalí a priatelia obetí, ako aj odboroví aktivisti, žiadali vyššiu peňažnú podporu pre postihnuté rodiny.

V osemposchodovej budove Rana Plaza sa nachádzalo päť prevádzok na výrobu odevov pre západné módne značky. Majiteľa budovy Sohela Ranu a 40 ďalších osôb obvinila polícia zo zabitia z nedbalosti po tom, ako ho štyri dni po incidente zadržala. Podnikateľ však dosiaľ ešte nebol odsúdený, pripomína agentúra DPA.

Účastníci spomienky vyslovili požiadavky na dlhodobú zdravotnú starostlivosť pre preživších, z ktorých mnohí stále trpia rozličnými telesnými komplikáciami a traumou. Až 80 percent zamestnancov budovy tvorili ženy vo veku 18 až 20 rokov. Príčinou nešťastia boli konštrukčné chyby a nepovolená nadstavba o tri poschodia.

"Päť rokov uplynulo, ale my stále trpíme. Mnohí z nás zúfalo potrebujú pomoc," uviedla na zhromaždení jedna z bývalých šičiek, ktorá prežila zrútenie budovy na predmestí Savar, približne 20 kilometrov od Dháky. Zúčastnení položili na mieste incidentu kvetiny, niektorí držali fotografie obetí a čierne zástavy na znak smútku.

Bangladéš, po Číne druhý najväčší výrobca odevov na svete, po tejto tragédii prijal rozsiahle bezpečnostné opatrenia. Pátranie po obetiach a ich vyťahovanie z ruín sa skončilo po troch týždňoch.

Módna revolúcia?

A ako sa to všetko týka nás, ľudí žijúcich na Slovensku? Mimovládna organizácia PDCS to na svojej sociálnej sieti ilustruje niekoľkými číslami. Napríklad tým, že každých desať minút skončí na Slovensku v odpade až 460 kilogramov textilu. Za rok tak dokážeme zaplniť len textilom tri futbalové ihriská do výšky siedmich poschodí.

Zdroj: PDCS

Na tieto a mnohé ďalšie skutočnosti poukáže aj séria podujatí s názvom Fashion Revolution (Módna revolúcia), ktorá tento týždeň prebehne vo viacerých slovenských a českých mestách.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.