Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2018, 15:28

Udrel Mossad v zahraničí? Izraelská tajná služba mala v Malajzii zlikvidovať člena Hamasu

Izrael operáciu Mossadu tradične necháva bez komentára, zvyk však porušil minister obrany Avigdor Lieberman.

Udrel Mossad v zahraničí? Izraelská tajná služba mala v Malajzii zlikvidovať člena Hamasu
Zdroj: Reuters

Vražda Palestínčana Fádího Batša v Malajzii bola súčasťou širšej operácie izraelskej tajnej služby Mossad zameranej na zbrojných odborníkov palestínskej radikálnej organizácie Hamas. Napísal to s odvolaním sa na nemenované západné a blízkovýchodné tajnej služby denník The New York Times.

Batš bol členom Hamasu, ktorý vraždu pripísal Mossadu, ale izraelská vláda vinu Izraela na Batšovej smrti poprela.

Správe NYT sa dnes venuje izraelská tlač. Operáciu v Malajzii údajne nariadil riaditeľ Mossadu Josi Cohen.

Zabili ho z idúceho motocykla

Batš bol podľa NYT odborníkom na technológie bezpilotných lietadiel a synovec policajného veliteľa v Gaze. V Malajzii mal "obstarať zbrojné systémy a drony pre Hamas", píše NYT.

Izrael operáciu Mossadu tradične necháva bez komentára; v tomto prípade zvyk porušil minister obrany Avigdor Lieberman, ktorý povedal, že Batš mohol byť obeťou mocenského boja medzi Palestínčanmi.

Z idúceho motocykla Batša 21. apríla zabili dvaja muži, ktorí sú podľa malajzijských úradov stále v krajine. Batš, ktorý žil v Malajzii niekoľko rokov, mal o deň neskôr odísť do Istanbulu, kde sa mal stretnúť s ďalšími členmi Hamasu.

Mal byť zapojený do pašovania zbraní

Podľa izraelskej tlače bol zapojený do pašovania zbraní do Gazy a pomáhal Hamasu získať severokórejskú technológiu používanú pri výrobe riadených striel.

NYT poukázal na to, že Batš bol zabitý na predmestí Kuala Lumpuru, kde býva mnoho Arabov a ktoré je prezývané Malá Arábia. Podľa denníka tam prebývajú zástupcovia mnohých ďalších radikálnych skupín. Malajzia neudržiava s Izraelom diplomatické styky, jej premiér Najib Razak na pozvanie Hamasu navštívil v roku 2013 Pásmo Gazy a Hamas podľa rozviedok Malajziu začal považovať za ideálne miesto k naplneniu svojich zbrojných ambícií.

"Je tam priaznivé prostredie pre nebezpečných hráčov, pokiaľ nie sú zameraní proti Malajzii," povedal washingtonský odborník na bezpečnostné otázky Juhovýchodnej Ázie Zachary Abuza.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.