Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2021, 21:23

Omikron naďalej komplikuje leteckú dopravu. Po celom svete zrušili tisícky spojov

Prudký nárast pozitívnych prípadov koronavírusu má výrazný vplyv aj na frekvenciu leteckej dopravy.

Omikron naďalej komplikuje leteckú dopravu. Po celom svete zrušili tisícky spojov
Zdroj: TASR/AP

Aerolinky po celom svete dnes zrušili asi 2 500 letov, čím v leteckej doprave pokračovali problémy súvisiace s rýchlym šírením koronavírusového variantu omikrón.

Informujú o tom svetové médiá na základe údajov služby FlightAware, ktorá informácie o letoch zhromažďuje. Letecké spoločnosti sa stretávajú s personálnymi problémami kvôli nákazám medzi pracovníkmi.

Vlna výpadkov začala na konci minulého týždňa a počas vianočného víkendu FlightAware zaznamenal 8-tisíc zrušených letov.

Covid je významný faktor

Denník The New York Times podotýka, že neuskutočnené spoje tvoria malý zlomok všetkých naplánovaných a že nie za všetkými výpadkami bol koronavírus, viacero aeroliniek ale priznalo, že súčasný rozmach nákazy je významným faktorom.

Letecké spoločnosti cez víkend odvolali asi 4-tisíc letov z, do alebo v rámci Spojených štátov. Dnes už pribudlo tisíc takýchto prípadov, uvádza denník.

USA aktuálne evidujú prudký nárast v počtoch registrovaných nákaz koronavírusom, pričom priemerný denný prírastok sa dostal nad 200-tisíc infekcií a blíži sa januárovému rekordu.

Výpadky sú po celkom svete

Podľa agentúry AFP sú významné výpadky hlásené aj z Číny. Aerolinky China Eastern údajne dnes zrušili 422 letov, čiže pätinu svojho plánu, podobne na tom bola spoločnosť Air China.

Leteckú dopravu komplikujú aj neustále sa meniace protiepidemické opatrenia. Spoločnosť Delta dnes potvrdila, že jedno z jej lietadiel na trase zo Seattlu do Šanghaja sa muselo vo vzduchu otočiť kvôli novým opatreniam na letisku v čínskej destinácii.

Sprísnené pravidlá súvisiace s pandémiou covidu-19 boli podľa americkej aerolinky zavedené 21. decembra a "vyžadujú výrazne dlhší čas na zemi a nie sú pre Deltu operačne realizovateľné". Agentúra AP dodala, že nebolo jasné, o aké opatrenia ide.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.