Minister Lajčák povedal, že o prezidentskej kandidatúre neuvažoval.TASR
StoryEditor

Lajčák označil schôdzku lídrov Severnej a Južnej Kórey za prelomovú

27.04.2018, 22:16
Autor:
TASRTASR
Lajčák pogratuloval lídrom oboch Kóreí.

Predseda Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák privítal medzikórejský summit i tzv. Pchanmundžomskú deklaráciu o mieri, prosperite a zjednotení Kórejského polostrova, ktorú na schôdzke lídri oboch Kóreí v piatok podpísali. Deklarácia i summit predstavujú podľa Lajčáka významný prelom v snahe o dosiahnutie trvalého mieru a stability na Kórejskom polostrove. TASR o tom informoval jeho hovorca Brenden Varma.

Lajčák pogratuloval lídrom oboch Kóreí "k ich odvahe a záväzku k otvorenému dialógu i riešeniu svojich sporov prostredníctvom politických prostriedkov", uviedol v zaslanom vyhlásení jeho hovorca. Ďalej pripomenul, že Lajčák zdôrazňoval dôležitosť komunikácie a diplomacie pri riešení napätia na Kórejskom polostrove už v minulosti, a síce pri rôznych schôdzkach, ktoré s predstaviteľmi oboch strán absolvoval počas 72. Valného zhromaždenia OSN.

Lajčák si podľa hovorcu spomína na spoluprácu, akú obe Kórey prejavili už počas zimných olympijských hier v Pjongčangu, a piatkový summit v Pchanmundžome vníma ako pokračovanie v pozitívnom trende.

"Predseda vyzýva oboch lídrov, aby túto príležitosť využili na dosiahnutie pokroku smerujúceho k overiteľnej denuklearizácii a napokon aj trvalému mieru na Kórejskom polostrove implementáciou opatrení dohodnutých na zlepšovanie medzikórejských vzťahov a zmiernenie vojenského napätia," priblížil pre TASR jeho hovorca.

Dodal, že Lajčák sa domnieva, že je na všetkých členských štátoch OSN, aby sa snažili o dosiahnutie mieru a stability na Kórejskom polostrove, pričom v tomto ohľade oceňuje snahy medzinárodného spoločenstva.

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyjadril v piatok ochotu ukončiť jadrový program svojej krajiny, vyplýva to zo spoločného vyhlásenia po stretnutí s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

Lídri sa na summite v pohraničnej dedine Pchanmundžom dohodli na zastavení všetkých "nepriateľských akcií" medzi oboma stranami v snahe oficiálne ukončiť kórejskú vojnu z rokov 1950-1953 a predložiť mierovú zmluvu.

Vyjadrili ochotu na trilaterálne rozhovory za účasti Spojených štátov alebo na štvorstranný dialóg za účasti Číny s cieľom deklarovať koniec bojov a nahradiť dohodu o prímerí mierovou zmluvou ešte tento rok, píše sa v spoločnom vyhlásení.

01 - Modified: 2023-10-03 14:27:44 - Feat.: - Title: Vojenská spolupráca KĽDR a Ruska by destabilizovala severovýchod Ázie, hovorí analytik 02 - Modified: 2023-09-28 07:39:08 - Feat.: - Title: KĽDR zakotvila štatút jadrového štátu už aj vo svojej ústave 03 - Modified: 2023-09-28 04:46:22 - Feat.: - Title: Americký vojak, ktorý zbehol do KĽDR, sa po prepustení vracia do USA 04 - Modified: 2023-09-27 13:42:07 - Feat.: - Title: Pchjongjang vyhostil amerického vojaka, ktorý prebehol do Severnej Kórey 05 - Modified: 2023-09-25 17:13:03 - Feat.: - Title: Vojenská spolupráca Severnej Kórey a Ruska oslabuje mier vo svete, tvrdí Blinken
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. október 2023 23:30