Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2018, 07:39 Aktualizované dňa 30.04.2018 o 08:04

Niekoľko vojenských základní v Sýrii zasiahli rakety, zranených a mŕtvych môžu byť desiatky

  • Raketový útok na niekoľko sýrskych vojenských základní si vyžiadal najmenej 26 mŕtvych.
  • Nie je úplne jasné, kto za útokom stojí.
  • Pravdepodobne môže ísť o Izrael, ktorý už v Sýrii podnikol desiatky náletov.
Niekoľko vojenských základní v Sýrii zasiahli rakety, zranených a mŕtvych môžu byť desiatky
Zdroj: Reuters

Najmenej 26 bojovníkov z radov provládnych jednotiek, prevažne Iráncov, zabili rakety, ktorých terčom sa v nedeľu večer stali vojenské základne síl sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Oznámila to dnes podľa agentúry AFP Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR), ktorá monitoruje situáciu zo zahraničia. Na sýrske základne milícií podporovaných Iránom v minulosti opakovane útočil Izrael, ktorý však spravidla tieto útoky nepriznáva.

Terčom "pravdepodobne izraelského" ostreľovania sa stala aj vojenská základňa Brigáda 47 v provincii Hamá v centrálnej časti krajiny, kde rakety zabili 26 bojovníkov, spresnila SOHR. Štátne médiá informovali o "agresii", bez toho aby spresnili, kto ju spáchal.

Izraelský minister Jisrael Katz, zodpovedný za činnosť spravodajských služieb, v armádnom rozhlase tvrdil, že o "týchto udalostiach" nie je informovaný. Avšak dodal, že "všetko násilie a nestabilita v Sýrii je dôsledkom snáh Iránu vojensky sa usadiť v tejto krajine", a tiež varoval, že "Izrael nedovolí otvoriť v Sýrii severný front", ktorý by mohol ohroziť krajinu.

Zranených a mŕtvych môžu byť desiatky

Na niekoľko sýrskych vojenských základní v provinciách Hamá a Aleppo dopadli v nedeľu neskoro večer rakety. Oznámila to podľa agentúry Reuters sýrska štátna televízia, ktorá útok označila za ďalšiu "agresiu" nepriateľov Sýrie.

Podľa opozičného zdroja, ktorý citovala agentúra Reuters, sa terčom striel stala okrem iného vojenská základňa slúžiaca ako náborové stredisko pre šiitske milície podporované Iránom. Oficiálne informácie o škodách alebo obetiach nie sú známe.

Zdroj zo spravodajských služieb, ktorý dianie v Sýrii podrobne sleduje, Reuters povedal, že cieľom úderov bolo zrejme niekoľko veliacich stredísk jednotiek podporovaných Teheránom. Útoky si podľa tohto zdroja vyžiadali desiatky zranených a mŕtvych. Toto tvrdenie však nebolo možné overiť, uviedol Reuters.

Izrael podnikol v Sýrii asi stovku náletov

Na sýrske základne milícií podporovaných Iránom v minulosti opakovane útočil Izrael. V tomto mesiaci Izrael údajne podnikol úder na sýrsku leteckú základňu v Homse, zahynulo pri ňom sedem členov iránskeho personálu. Útok sa síce pripisuje Izraelu, ten to však oficiálne nepotvrdil, ale ani nepoprel. Teherán pohrozil odvetou.

Izrael v minulosti niekoľkokrát zdôraznil, že nedopustí, aby v Sýrii staval základne znepriatelený Irán a pomáhal tam vo vyzbrojovaní radikálneho libanonského hnutia Hizballáh, ktoré rovnako ako Teherán stojí vo vojne na strane sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Vlani v auguste šéf izraelského letectva oznámil, že Izrael podnikol v Sýrii asi stovku náletov. Izraelská armáda však podrobnosti o svojich operáciách väčšinou nezverejňuje.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tento mesiac vyhlásil, že jeho krajina bude "proti Iránu v Sýrii naďalej postupovať".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.