Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2018, 13:10

Egypt uvažuje o vyslaní arabských síl do Sýrie. Problémom je Saudská Arábia

Návrh vyslať sily arabskej koalície do Sýrie komplikuje Saudská Arábia, ktorá je zamestnaná vojnou v Jemene.

Egypt uvažuje o vyslaní arabských síl do Sýrie. Problémom je Saudská Arábia
Zdroj: Reuters

Vyslanie arabských síl do Sýrie je možnosťou, o ktorej diskutujú predstavitelia viacerých krajín. Podľa agentúry Reuters to v piatok vyhlásil egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí.

Na margo situácie v Sýrii Šukrí uviedol, že myšlienka nahradenia síl inými, ktoré môžu byť arabské, je možnosťou, informoval denník al-Ahrám.

"O tomto návrhu sa nediskutuje len v médiách, ale aj na rozhovoroch a rokovaniach predstaviteľov štátov s cieľom preskúmať, ako by tieto plány mohli prispieť k stabilizácii Sýrie," cituje Šukrího egyptský denník.

V Sýrii bojuje s organizáciou Islamský štát približne 2000 vojakov USA, ale šéf Bieleho domu Donald Trump opakovane vyjadril želanie, aby sa stiahli.

Britský denník Guardian pripomenul, že myšlienka pôsobenia síl arabskej koalície v Sýrii, ktoré by bojovali proti extrémistickým skupinám a obmedzili vplyv Iránu, sa objavila niekoľkokrát od roku 2015, ale naráža na vážne komplikácie. Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty sú zamestnané vojnou v Jemene a nemajú nazvyš dostatok vojenských kapacít.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.