Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2018, 19:04

VIDEO: Zábery, z ktorých mrazí. Chyba pilota Airbusu takmer spôsobila obrovskú leteckú katastrofu

  • Národný úrad pre bezpečnosť dopravy zverejnil záznam pristávacieho manévru letu Air Canada 759, ktorého pilot si poplietol pristávaciu dráhu s pojazdovou.
  • Leteckí experti upozorňujú, že to mohla byť jedna z najhorších leteckých katastrof.
VIDEO: Zábery, z ktorých mrazí. Chyba pilota Airbusu takmer spôsobila obrovskú leteckú katastrofu
Zdroj: NTBS

Je to video, z ktorého mrazí. Národný úrad pre bezpečnosť dopravy (NTSB) zverejnil v stredu záznam pristávacieho manévru letu Air Canada 759, ktorého pilot si poplietol pristávaciu dráhu s pojazdovou. Airbus A320 letel vo výške 18 metrov a od kolízie s jedným z čakajúcich lietadiel ho delilo len okolo 8,8 metra.

NTSB to označuje za najhoršie "minutie" minimálne za posledných 10 rokov. Leteckí experti upozorňujú, že to mohla byť katastrofa, ktorá by prekonala aj zrážku dvoch Boeingov 747, pri ktorej na Tenerife v roku 1977 zahynulo rekordných 583 ľudí. V San Franciscu bolo v ohrození v piatich lietadlách okolo tisíc ľudí.

Čo sa vlastne stalo? Bolo krátko pred polnocou 7. júla 2017. Na medzinárodnom letisku v San Franciscu bolo aj v túto dobu rušno. Ide totiž o 7. najvyťaženejšie letisko v USA a celkovo 23. najvyťaženejšie na svete.

V čase 1:08 let 759 tesne míňa lietadlo pod ním.

Let Air Canada 759 sa blížil k letisku z Toronta, na palube bolo 135 cestujúcich a 5 členov posádky. V kokpite sedela skúsená dvojica pilotov. Kapitán, ktorý s Airbusom A320 pristával, mal nalietaných okolo 20 000 hodín a kariéru bez jediného incidentu.

"Čo ten chlap robí?"

Let 759 dostal o 23:46 povolenie pristáť na dráhe 28R, susedná dráha 28L bola už od 22. hodiny "zavretá" kvôli opravám a svetla zhasnuté. Nad letiskom bolo jasno a preto pilot pristával len s "vizuálnou" pomocou, bez prístrojov. Stroj sa blížil k dráhe, keď si piloti všimli svetlá na dráhe. O 23:55:46 preto kontaktovali dispečera na veži s otázkou, či vidí nejaké svetlá na dráhe a či naozaj majú povolenie pristáť. V tej chvíli boli od dráhy približne 1,1 km.

O desať sekúnd neskôr, o 23:55:56, dispečer povedal: "Na dráhe 28R nie je nikto iný, len vy." Let 759 to potvrdil: "Okej". Airbus bol od začiatku dráhy vzdialený už len zhruba 480 metrov.

O 23:56:01 preťal rádiové ticho hlas pilota letu United Airlines 1, ktorý čakal spolu s ďalšími tromi lietadlami na paralelnej pojazdovej dráhe (tzv. taxiway) na povolenie na vzlet. "Čo ten chlap robí? Je na taxiway!" O 23:56:10 dal dispečer letu 759 príkaz k prerušeniu pristátia. Kapitán si svoju chybu uvedomil ešte o pár sekúnd skôr a začal stúpať ešte pred príkazom. Neskôr potom let 759 normálne pristál, nikomu sa nič nestalo.

Zvukový záznam z kokpitov a veže.

Lenže vyšetrovanie aj zverejnený záznam ukazujú, ako blízko bolo k obrovskej katastrofe. Na pojazdovej dráhe (taxiway C) stáli štyri lietadlá plné leteckého benzínu a cestujúcich. Prvý bol spomínaný let United Airlines 1 do Singapuru (Boeing 787), za ním Philippine Airlines 115 do Manily (Airbus A340), tretí bol let United Airlines 863 do Sydney (Boeing 787) a posledný stál na taxiway United Airlines 1118 do Kankúnu (Boeing 737).

Airbus vo výške 18 metrov

Kanadský Airbus tak najprv preletel nad B787, najbližšie sa ocitol filipínskému A340. Let 759 bol pod výškou 30 metrov, od lietadla pod ním ho delilo len 8,8 metra. Ako motory zabrali a lietadlo začalo stúpať, ocitol sa v najnižšej výške 18 metrov - pre porovnanie: smerovka Boeingu 787 je do výšky 17 metrov.

Ak by kapitán nezačal svoj stroj zdvíhať, podľa expertov by do piatich sekúnd narazil do tretieho stroja na zemi - B787. Výbuchy, oheň a lietajúce trosky mohli teoreticky zničiť všetkých päť lietadiel. 

Ako je možné, že svet najbezpečnejšej dopravy stál v roku 2017 tak blízko obrovskej katastrofy? Na to vyšetrovanie hľadá odpoveď už desať mesiacov. Keby pilot použil Instrument Landing System (ILS) - elektronický systém pre pristátie pomocou prístrojov - vedel by, že nie je nad dráhou. Piloti však za jasných vizuálnych podmienok môžu pristávať bez jeho pomoci.

Vyšetrovanie pokračuje

Vyšetrovanie ukázalo tiež bleskovú reakciu kapitána filipínskeho A340. V snahe na seba upozorniť zapol pristávacie svetlá, chcel lietadlo čo najviac osvetliť, aby si ho prilietavajúci stroj všimol.

Pristávacia dráha, vzletová dráha a taxiway majú inú farbu osvetlenia, aj preto si mala kanadská posádka všimnúť rozdiel. Kapitán ani druhý pilot lietadlá pred sebou nevideli, len akési svetlá. Podľa NTSB však povedali, že cítili, že "niečo nie je správne", preto dali motorom plný ťah o pár sekúnd skôr, než im to nariadil dispečer.

Do úvahy by mohla prichádzať tiež únava, podľa kapitánových slov mal kvôli letu deň vopred do New Yorku "trochu narušený spánkový cyklus". Vyšetrovanie NTSB tak ďalej pokračuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.