Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2018, 07:43

OSN vyzvala Mjanmarsko, aby potrestalo páchateľov násilia na Rohingoch

Delegácia BR OSN pricestovala koncom apríla na trojdňovú návštevu Bangladéša, aby sa tam osobne oboznámila so situáciou Rohingov.

OSN vyzvala Mjanmarsko, aby potrestalo páchateľov násilia na Rohingoch
Zdroj: Reuters

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) vyzvala vládu Mjanmarska, aby splnila svoj sľub a vyvodila zodpovednosť voči páchateľom násilia na komunite moslimských Rohingov, ako aj vyriešila hlavné príčiny, ktoré prinútili približne 700 tisíc príslušníkov tamojšej etnickej menšiny k úteku do Bangladéša.

Ako upozornila agentúra AP, Bezpečnostná rada OSN sa vo svojom stredajšom stanovisku nezmieňuje o výzve zo strany štyroch ľudskoprávnych organizácii, ktoré ju v utorok požiadali oboznámiť Medzinárodný trestný súd (ICC) s Mjamnarskom v súvislosti s podozrením na spáchanie zločinov proti ľudskosti.

Rohingovia sú v prevažne budhistickom Mjanmarsku terčom úradnej i sociálnej diskriminácie. V tejto krajine sú im odopierané občianske ako aj ich základné práva.

BR OSN zverejnila toto vyhlásenie po návšteve svojich zástupcov v Mjanmarsku i susednom Bangladéši. Spomínajú sa v ňom kľúčové témy, ktorými sa musí zaoberať vláda v Mjanmarsku - ľudské práva, občianstvo, zmierňovanie chudoby a rozvoj.

Delegácia BR OSN pricestovala koncom apríla na trojdňovú návštevu Bangladéša, aby sa tam osobne oboznámila so situáciou Rohingov, ktorí tam od vlaňajška utiekli pred násilnými zákrokmi armády v susednom mjanmarskom Jakchainskom štáte.

Od augusta 2017 prišlo cez hranicu do Bangladéša takmer 700 tisíc príslušníkov tohto moslimského etnika. Prevažne budhistické Mjanmarsko tvrdí, že zásahy boli legitímnou reakciou na útoky militantov v regióne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.