Majetok: 3,390 miliardy eur. Zdroj: Agrofert Holding. Najbohatším Slovákom je podľa hodnotenia slovenskej edície časopisu Forbes Andrej Babiš. 63-ročný biznismen založil Agrofert, pod ktorý dnes patrí aj vydavateľ Hospodárskych novín spoločnosť Mafra Slovakia, hneď po revolúcii. Pod holding patrí viac ako dvesto dcérskych spoločností v rôznych sektoroch. V Česku vstúpil do politiky s hnutím ANO 2011. V súčasnosti je českým premiérom.Reuters
StoryEditor

Komunisti si začali klásť podmienky pre podporu Babišovej menšinovej vlády

12.05.2018, 19:40
Autor:
TASRTASR
Konečné slovo však od komunistov zaznie až v júni, po vyhlásení výsledkov vnútrostraníckeho referenda v ČSSD.

Členovia Ústredného výboru KSČM sú nespokojní s dvoma bodmi programového vyhlásenia prípadnej menšinovej vlády ANO a ČSSD. Odmietajú najmä rozširovanie českej účasti v zahraničných vojenských misiách.

Konečné slovo však od komunistov zaznie až v júni, po vyhlásení výsledkov vnútrostraníckeho referenda v ČSSD. Napísal počas sobotňajšieho rokovania komunistov o návrhu programového vyhlásenia budúcej menšinovej vlády portál spravodajskej televízie ČT24.

Žiadni vojaci do Afganistanu

Návrh programového vyhlásenia pripravovanej menšinovej koalície ANO a ČSSD sa zmieňuje o posilňovaní prítomnosti v Afganistane a Iraku.

"Ak by to zostalo súčasťou programového vyhlásenia, potom by nebola podpora KSČM možná. To je priama veta z politického stanoviska ÚV KSČM, ktoré už je schválené," povedal podľa ČT24 predseda KSČM Vojtěch Filip.

Mierové vojenské misie

Ministerka obrany v demisii Karla Šlechtová  však upozornila, že českí vojaci nie sú v zahraničí preto, aby bojovali. "Naše zahraničné vojenské misie sú nebojové misie OSN, NATO či EÚ, ktoré pomáhajú miestnym obyvateľom a chránia Českú republiku a Európu pred rozširovaním migračných vĺn. Predpokladám, že udržanie mieru a zastavenie migrácie je v záujme celej českej politickej scény," uviedla Šlechtová na Twitteri.

Okrem zahraničných vojenských misií majú komunisti výhrady aj voči myšlienke vytvorenia oddeleného dôchodkového účtu. "Máme obavu, že bez garancie by mohlo dôjsť k tomu, že prísľub zvyšovania dôchodku by pri inej vláde nemuselo byť garantované," doplnil Vojtěch Filip.

Počkajú na sociálnych demokratov

Sobotňajšie rokovania ale konečné stanovisko komunistov ešte neprinesie. Chcú počkať, kým budú mať sociálni demokrati jasno, či do koalície vôbec vstúpia. Rozhodujúce bude vnútrostraníckej referendum, ktorého výsledky by mali byť známe 15. júna.

Ako doplnila ČT24 v piatok schválilo programové vyhlásenie vznikajúceho kabinetu vedenie hnutia ANO, jednomyseľne preň hlasoval aj poslanecký klub tohto hnutia, rovnako ako o koaličnej dohode s ČSSD.

01 - Modified: 2023-04-18 17:18:00 - Feat.: - Title: Spokojnosť ľudí s českou vládou je najnižšia od roku 2014, ukázal prieskum 02 - Modified: 2023-04-16 14:20:00 - Feat.: - Title: V Prahe opäť protestujú tisícky ľudí proti vláde, požadujú jej odstúpenie 03 - Modified: 2022-10-27 15:43:53 - Feat.: - Title: Česká vláda predĺžila kontroly na hraniciach so Slovenskom. Budú trvať ďalších 45 dní 04 - Modified: 2022-09-21 12:10:31 - Feat.: - Title: Česká vláda bude môcť zastropovať ceny plynu a elektriny. Zákon podpísal prezident 05 - Modified: 2022-07-03 16:35:00 - Feat.: - Title: Zeman vystavil vysvedčenie niektorým ministrom. Rekonštrukciu vlády neodporúčam, vyhlásil
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. jún 2023 13:32