Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.05.2018, 21:23

Katalánsko stále nemá premiéra. Puigdemontovho nominanta parlament nezvolil

Katalánsky regionálny parlament bude o novom premiérovi hlasovať na svojom zasadnutí v pondelok.

Katalánsko stále nemá premiéra. Puigdemontovho nominanta parlament nezvolil
Zdroj: Reuters

Katalánsky parlament nezvolil v sobotu za regionálneho premiéra navrhovaného kandidáta, separatistického regionálneho poslanca Quima Torru. 

Informoval o tom španielsky denník El País s tým, že Torra nezískal absolútnu väčšinu (68 hlasov) potrebnú v prvom kole hlasovania. Jeho zvolenie zastavili štyria nehlasujúci poslanci.

Katalánsky regionálny parlament bude o novom premiérovi hlasovať na svojom zasadnutí v pondelok. Na jeho zvolenie bude v tomto kole potrebná iba jednoduchá väčšina.

Meno svojho nástupcu navrhol vo štvrtok samotný bývalý predseda katalánskej vlády Carles Puigdemont.

Päťdesiatpäťročný právnik, novinár a poslanec regionálneho parlamentu Quim Torra sa o post uchádzal ako kandidát Puigdemontovej separatistickej strany Spoločne pre Katalánsko (Junts per Catalunya - JUNTSxCAT).

Puigdemont sa momentálne zdržiava v Berlíne, kde čaká na rozhodnutie nemeckého súdu vo veci svojho prípadného vydania do Španielska. Španielska justícia viní Puigdemonta zo vzbury a sprenevery štátnych zdrojov kvôli referendu o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo vlani v októbri.

Vzhľadom na to, že Katalánsko stále nemá regionálnu vládu, zostáva aj naďalej pod správou Madridu. Ak nový katalánsky premiér nebude zvolený do 22. mája, v Katalánsku sa automaticky budú konať nové parlamentné voľby.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.