Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 17:34

Guatemala zažila historický deň. V hlavnom meste nebola jediná vražda

Guatemala dlhodobo patrí medzi trojicu štátov s najvyšším počtom vrážd na obyvateľa.

Guatemala zažila historický deň. V hlavnom meste nebola jediná vražda
Zdroj: Reuters

Hlavné mesto stredoamerickej Guatemaly zažilo cez víkend veľmi vzácny deň, keď tu nebolo hlásené jediné násilné úmrtie. Podľa miestnej polície to bolo v dohľadateľnej histórii vôbec prvýkrát, čo nebola počas 24 hodín nahlásená jediná vražda či zabitie. Informovala o tom agentúra EFE.

Guatemala dlhodobo patrí medzi trojicu štátov s najvyšším počtom vrážd na obyvateľa a operuje tu množstvo násilných zločineckých gangov.

Štatistiky radili v minulom roku Guatemalu na tretie miesto s 32 vraždami na 100.000 obyvateľov, keď na tom horšie boli len ďalšie stredoamerické krajiny Salvador (60) a Honduras (43).

Samotná bezmála trojmiliónová metropola Guatemala je vôbec najkrvavejším regiónom krajiny a zo 100.000 ľudí je ich tu zavraždených 75.                       

Deň bez násilného úmrtia, ktorý polícia zaregistrovala v sobotu, je preto úplne nezvyčajná udalosť. Úrady pripisujú pozitívnu štatistiku zvýšenej policajnej aktivite a rastúcemu počtu záťahov proti gangom.

Polícia komentovala deň bez násilia vyhlásením, že práve v uplynulom týždni nasadila do akcie technológiu umožňujúcu rýchlo identifikovať, či nie je na ľudí kontrolovaných pri pouličných záťahoch vydaný zatykač.

Experti však pochybujú, že sa štatisticky podobne úspešný deň v dohľadnej dobe zopakuje. "Bohužiaľ ide o úplne ojedinelú udalosť. Je to ako lotéria," povedal denníku El País bezpečnostný analytik Manfredo Marroquin, podľa ktorého nejde o príznak pozitívneho trendu znižovania kriminality. "Je to veľmi ťažké v krajine, ktorá nemá konzistentnú politiku v hospodárskych, sociálnych ani bezpečnostných témach," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.