Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 07:28

O situácii v pásme Gazy rokovala Bezpečnostná rada OSN. Bevýsledne

Izrael viní z nepokojov Hamas, Palestína Izrael.

O situácii v pásme Gazy rokovala Bezpečnostná rada OSN. Bevýsledne
Zdroj: TASR/AP

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN venované najnovšiemu vývoju na hraniciach Izraela a pásma Gazy sa v utorok skončilo bez prijatia spoločného vyhlásenia a bez rozhodnutia o ďalších krokoch. Informovala o tom agentúra AP.

Dodala, že počas schôdzky veľvyslancov Izraela a Palestínčanov v sídle OSN obviňovala jedna strana druhú z porušenia medzinárodného práva počas nepokojov na hraniciach pásma Gazy a Izraela, ktoré si v pondelok vyžiadali 59 obetí na životoch.

Treba začať konať

Palestínsky veľvyslanec pri OSN Rijád Mansúr sa vo svojom prejave obrátil na členov Bezpečnostnej rady s otázkou: "Koľko Palestínčanov musí ešte zomrieť, kým zasiahnete? Kedy začnete konať?"

Izrael argumentuje, že tvrdý zásah proti palestínskym demonštrantom bol sebaobranou a snahou ochrániť svoje hranice a obyvateľov. 

Vinia Hamas

Izraelčanov v tejto veci podporili Spojené štáty ako ich hlavný spojenec. Obe krajiny pritom zhodne uviedli, že Palestínčanov k násilnostiam podnietilo islamistické hnutie Hamas, ktoré v pásme Gazy vládne.

Izraelský veľvyslanec pri OSN Danny Danon vo svojom prejave na pôde BR OSN uviedol: "Musíte odkázať Hamasu, že takéto násilie nie je odpoveďou."

Mali rôzne ciele

Na zvolanie zasadnutia BR OSN kvôli pondelkovým nepokojom na hraniciach pásma Gazy a Izraela vyzval Kuvajt. Schôdzka sa začala minútou ticha za obete nepokojov.

Kým palestínsky predstaviteľ chcel podľa agentúry AP dosiahnuť, aby BR OSN odsúdila zabíjanie, ku ktorému došlo v pondelok, izraelský veľvyslanec vyzýval na odsúdenie islamistického hnutia Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy a údajne palestínske protesty podnecuje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.