Reuters
StoryEditor

Putin sa v kamióne nepripútal. Predpisy však neporušil

18.05.2018, 07:57
Autor:
ČTKČTK
Ruský prezident otvoril Krymský most jazdou kamiónom, televízie si všimli, že nebol pripútaný.

Ruský prezident Vladimir Putin zaujal nielen svojich obdivovateľov, keď 15. mája otvorili nový najdlhší most v Rusku tým, že zasadol za volant kamiónu a ako prvý sa po novom moste prešiel z jedného konca na druhý - z ruskej pevniny na anektovaný Krym. Jazdu vysielali ruské televízie v priamom prenose a všimli si, že šéf krajiny sa nepripútal bezpečnostným pásom.

Prezidentova ochranka porušenie predpisov odmietla s tým, že most ešte nebol odovzdaný do užívania, a preto ho nemožno považovať za verejnú komunikáciu. "Na bezpečnosť hlavy štátu to nemalo žiadny vplyv. Nevzniklo žiadne nebezpečenstvo," vyhlásil hovorca tajnej služby FSO, ktorá má na starosti ochranu ústavných činiteľov.

Prezidentov hovorca Dmitrij Peskov novinárov zasa uistil, že Putin má oprávnenie riadiť nákladné vozidlo "už asi 20 rokov".

Prvenstvo v spáchaní dopravného priestupku na Krymskom moste, otvoreného verejnosti deň po prezidentovej jazde, tak zostáva motorkárom z klubu Noční vlci. Tí sa pri svojej ceste na druhý breh na moste zastavili, aby si urobili spoločnú fotografiu, čím blokovali dopravu.

Putin stihol prejsť 19 kilometrov dlhý most za 16 minút, namiesto plánovaných 25, poznamenal server Newsru.com a dodal, že v kabíne kamióna robili Putinovi spoločnosť dvaja vedúci stavbárov, ktorí sa tiež nepripútali. Zato v roku 2005, kedy Putin na pár stovkách metrov okúsil riadenie súťažného kamiónu Kamaz, si prezident musel vziať prilbu a ešte ho starostlivo pripútali bezpečnostnými pásmi.

18. máj 2022 05:58