Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2018, 17:17

Pilot záhadne zmiznutého letu Malaysia Airlines s lietadlom havaroval zámerne, tvrdia austrálski experti

Na palube lietadla letu MH370 sa v marci 2014 nachádzalo 239 ľudí.

Pilot záhadne zmiznutého letu Malaysia Airlines s lietadlom havaroval zámerne, tvrdia austrálski experti
Zdroj: TASR

V marci 2014 zmizol let MH370 zo všetkých radarov. Čo sa s lietadlom stalo nie je ale dodnes jasné. Odpoveď sa pokúsili priniesť leteckí experti, podľa ktorých išlo o samovraždu pilota, ktorý lietadlo do poslednej chvíle ovládal. Rodina pilota sa proti tejto teórii ohradila.

Na palube lietadla letu MH370 sa v marci 2014 nachádzalo 239 ľudí. Jeden z nich ale podľa expertov vedel, že lietadlo svoju trasu z Kuala Lumpuru do Pekingu nezvládne celú. Pilot Zaharia Ahmad Šáh mal podľa austrálskych leteckých odborníkov lietadlom manipulovať tak, aby zmiatol letových dispečerov, píše server Time.

"Chcel sa zabiť, bohužiaľ počas toho zabil aj všetkých ostatných na palube a urobil to úmyselne," tvrdí kanadský letecký vyšetrovateľ Larry Vance.

Pilot a inštruktor Boeingu 777, teda rovnakého stroja, v ktorom sa mal Šáh zabiť, Simon Hardy zrekonštruoval za pomoci armádnych radarov letový plán MH370. Lietadlo riadil z malajzijského do thajského letového priestoru, aby zmiatol letových dispečerov. "Svoju prácu to odviedlo, vieme to aj vďaka tomu, že armádne lietadlá neodštartovali a lietadlo nezadržali," dodal Hardy.

On i jeden ďalší odborník sa tiež kriticky postavili k tvrdeniu austrálskeho Úradu pre dopravnú bezpečnosť. Podľa toho sa lietadlo dostalo do "smrteľnej vývrtky", počas ktorej nemožno lietadlo ovládať. "Myslím, že lietadlo niekto ovládal do poslednej chvíle," tvrdí Hardy.

Podľa rodiny kapitána Zaharia Ahmada Šáha sa ale nedá nič dokázať, pokiaľ nebude nájdený vrak lietadla. "Ukázanie prstom na pilota z vás expertov nerobí - nájdite to lietadlo," odkázala expertom rodina. Zmiznutie letu MH370 je stále považované za jednu z najväčších záhad letectva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.