Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2018, 16:11

Sýrska armáda hlási veľké víťazstvo. Dobyla posledné územia ovládané Islamským štátom v Damasku

Sýrska vláda tvrdí, že hlavné mesto je bezpečné a vyčistené od všetkých radikálov.

Sýrska armáda hlási veľké víťazstvo. Dobyla posledné územia ovládané Islamským štátom v Damasku
Zdroj: Reuters

Sýrska armáda dnes oznámila, že má pod kontrolou Damask a jeho okolie. Podľa agentúry AP je to prvýkrát od začatia občianskej vojny v Sýrii v roku 2011, čo vláda obnovila kontrolu nad sýrskou metropolou a jej okolím.

Už o niekoľko hodín skôr dnes sýrska štátna televízia informovala, že vládne vojská vytlačili radikálov z organizácie Islamský štát (IS) z oblasti Hadžára al-Asvad južne od Damasku.

Sýrska armáda dnes vo vyhlásení, ktoré zverejnila sýrska štátna televízia, uviedla, že dobyla poslednú oblasť na juh od Damasku. Sýrska metropola a okolie sú tak podľa armády "úplne bezpečné" a "vyčistené od všetkých radikálov".

Sýrska armáda už minulý mesiac oslobodila východnú Ghútu pri Damasku od povstalcov bojujúcich proti vláde. Potom ale stále bojovala proti IS južne od metropoly. Už niekoľko týždňov sa snažili vládne vojská oslobodiť južne od Damasku utečenecký tábor pre Palestínčanov Jarmuk a tiež priľahlú časť Hadžára al-Asvad, ktorú tiež ovládali radikáli z IS.

Dnes bola ofenzíva proti IS obnovená po krátkom prímerí, ktoré umožnilo evakuáciu civilistov. Prímerie platilo od nedele a týkalo sa oblasti Hadžára al-Asvad.

Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR) oznámila, že z Hadžára al-Asvadu ráno odchádzali autobusy do východnej Sýrie, kde pôsobí IS. "S pomocou 32 autobusov bolo od nedele evakuovaných 1600 civilistov a bojovníkov," ohlásila dnes SOHR.

SOHR tvrdí, že niektorí bojovníci IS dostali povolenie z Jarmuku odísť, čo ale sýrske štátne médiá popreli.

Príslušníci samozvaného Islamského štátu mali v roku 2014 pod kontrolou skoro polovicu Sýrie a tretinu Iraku. Z mešity v irackom Mosule potom vyhlásil jeho vodca na tomto území kalifát.

V Iraku boli členovia IS porazení vlani. V Sýrii sú teraz zvyšky jeho oddielov ešte v dvoch púštnych oblastiach na východe, napísala agentúra Reuters. Ďalšia skupina, ktorá sa k IS hlási, drží menšie územia na sýrskom severozápade.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.