Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2018, 12:58

Nikto na svete nemá takú raketu, chválil sa Putin. V testoch sa po pár kilometroch zrútila, tvrdia Američania

Ruský prezident v marci prezentoval nový typ balistickej rakety na jadrový pohon, ktorá mala mať neobmedzený dolet. V testoch však zlyhala.

Nikto na svete nemá takú raketu, chválil sa Putin. V testoch sa po pár kilometroch zrútila, tvrdia Američania
Zdroj: Reuters

Nová ruská raketa na jadrový pohon, ktorá má podľa skorších vyhlásení Kremľa prakticky neobmedzený dosah, neprešla testami a doletela do vzdialenosti nanajvýš 35 kilometrov. Napísal to v pondelok web americkej televízie NBC s odvolaním sa na informácie spravodajských služieb USA.

Prezident Vladimir Putin v marcovom posolstve poslancom ruského parlamentu prezentoval široký register nových strategických zbraní, ktoré podľa neho žiadna iná armáda na svete nemá.

Prezentácia nových ruských strategických zbraní:

Ruský prezident oznámil, že koncom minulého roka ruská armáda úspešne vyskúšala nový typ balistickej rakety na jadrový pohon. Raketa má neobmedzený dolet a jej letová dráha je nepredvídateľná. "Nikto na svete také rakety nemá," zdôraznil prezident.

Podľa NBC bola nová zbraň testovaná štyrikrát v období medzi vlaňajším novembrom a tohtoročným februárom.

Pri každom z pokusov sa zrútila a dokázala preletieť maximálne 35 kilometrov. O riziku zamorenia pri páde rakety s jadrovým motorom sa informácia spravodajských služieb nezmieňuje, uvádza televízia.

Revolučnú zbraň Rusi vyvíjajú od roku 2000, oznámili americkej televízii experti. Pri štarte používa klasický spaľovací motor, ktorý za letu prepína na jadrový pohon.

Táto operácia sa údajne pri testoch nepodarila, motor na jadrový pohon zlyhal a raketa sa zrútila. Skúšky boli údajne vykonané na priamy pokyn z Kremľa napriek varovaniu odborníkov, že systémy ešte nie sú na testy pripravené.

Ďalšiu skúšku ruská armáda vykoná tento rok v lete a zbraň má byť zaradená do výzbroje do roku 2020, uviedla NBC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.