Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2018, 17:27

Indiu obchádza strach zo záhadného vírusu, zabil už 13 ľudí

Proti smrtiacemu vírusu nipah neexistuje vakcína.

Indiu obchádza strach zo záhadného vírusu, zabil už 13 ľudí
Zdroj: Reuters

Najmenej 13 ľudí už podľahlo v južnej Indii smrtiacemu vírusu nipah, ktorý spôsobuje zápal mozgu a proti ktorému neexistuje vakcína, informovala dnes agentúra Reuters. Zdravotníci spustili sériu laboratórnych testov, ktoré majú pomôcť určiť jeho pôvod.

Podozrenie majú na netopiere, ktoré mohli nakaziť hospodársky dobytok a jeho prostredníctvom potom ľudí konzumujúcich mäso domácich zvierat.

Spomínaná vírusová encefalitída (zápal mozgu) bola prvýkrát identifikovaná koncom 90. rokov v Malajzii, kde bolo registrovaných 300 prípadov infekcie, stovka nakazených vtedy zomrela.

Vírus bol pomenovaný podľa malajzijskej dediny Nipah, kde zabíjal prvýkrát. Nakazení trpia spravidla vysokými horúčkami, bolesťami hlavy, dýchacími ťažkosťami, vracaním, kŕčmi, následne sa dostavuje dezorientácia a malátnosť a v mnohých prípadoch potom kóma a smrť.

Úmrtia na vírus nipah zaznamenali teraz úrady v juhoindickom štáte Kérala. Jeho prítomnosť sa potvrdila u 15 ľudí, z ktorých iba dvaja ešte prežívajú pod lekárskym dozorom.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) radí vírus nipah medzi desať chorôb, pri ktorých v súčasnosti hrozí, že prerastú v ďalšiu veľkú epidémiu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.