Išlo o najrozsiahlejšiu paľbu z Gazy za posledné roky. Izrael podľa agentúry Reuters krátko nato bombardoval pozíciu ozbrojencov z radikálnej skupiny Islamský džihád.
Na niekoľko cieľov na izraelskom území bolo odpálených najmenej 25 delostreleckých granátov. Väčšinu z nich zneškodnil protiraketový systém nazývaný Železná kupola (Iron Dome), uviedla vo vyhlásení izraelská armáda.
Nikto nebol zranený, izraelský denník Haarec však informoval, že strela dopadla na dvor škôlky, než mali prísť deti. Bombardovanie začalo po tom, čo sa v južnom Izraeli rozozvučali sirény, ktoré upozornili miestnych obyvateľov, aby sa schovali do úkrytu.
Izrael reagoval
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu následne z útokov obvinil hnutie Hamas a Islamský džihád a oznámil, že izraelská armáda bude na paľbu reagovať. Krátko nato Izrael bombardoval pozíciu Islamského džihádu v Gaze a izraelská armáda potom bez bližších podrobností oznámila, že v Gaze podniká patričné kroky.
Koordinátor OSN pre izraelsko-palestínsky mierový proces Nikolaj Mladenov medzitým vyjadril hlboké znepokojenie nad tým, že palestínski radikáli na obyvateľov južného Izraela odpálili rakety.
Radikálne islamistické hnutie Hamas, ktoré v Gaze vládne, dnes ráno oznámilo, že z prístavu v Gaze vyšle loď s chorými a študentami s cieľom prelomiť 11 rokov trvajúcu izraelskú a egyptskú námornú blokádu.
Agentúra Reuters neskôr uviedla, že dve námorné lode s 20 ľuďmi vyplávali, ale nie je jasné, či sa im podarí dostať sa ďalej ako šesť námorných míľ od pobrežia, kde začína blokáda.
Izraelské letectvo v pondelok podniklo nálety na ciele na severe pásma Gazy a usmrtilo dvadsaťpäťročného člena vládnuceho radikálneho hnutia Hamas.
Izraelská armáda tiež zadržala dvoch obyvateľov pásma Gazy, ktorí sa snažili dostať na územie židovského štátu a mali pri sebe nože a materiál na výrobu zápalnej bomby.
Nepokoje na hranici pásma Gazy neutíchajú
Hranice Gazy s Izraelom sa v posledných dvoch mesiacoch stali dejiskom masových protestov, ktoré organizovalo najmä hnutia Hamas. Palestínčania pri nich zapaľovali pneumatiky a hádzali kamene na izraelských vojakov, ktorí reagovali ostrou paľbou.
Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva pri tom zomrelo 116 Palestínčanov a 13.000 ďalších bolo zranených. Za neprimerané použitie sily voči protestujúcim kritizovali Izrael mnohé krajiny a tiež Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.
Pásmo Gazy je husto zaľudnený, úzky pobrežný pás medzi Izraelom a Egyptom. Po viac ako desaťročí vlády Hamasu sú životné podmienky väčšiny obyvateľov zlé.
Nezamestnanosť prevyšuje 40 percent, voda z vodovodu sa nedá piť a elektrina funguje len niekoľko hodín denne. Nemocnice trpia neustálym nedostatkom zdravotníckeho materiálu, dovoz aj vývoz tovaru je obmedzený a niektoré časti územia stále čakajú na obnovu po konflikte s Izraelom z roku 2014.