Išlo o najrozsiahlejšiu paľbu z Gazy za posledné roky. Izrael podľa agentúry Reuters krátko nato bombardoval pozíciu ozbrojencov z radikálnej skupiny Islamský džihád.
Izrael reagoval
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu následne z útokov obvinil hnutie Hamas a Islamský džihád a oznámil, že izraelská armáda bude na paľbu reagovať. Krátko nato Izrael bombardoval pozíciu Islamského džihádu v Gaze a izraelská armáda potom bez bližších podrobností oznámila, že v Gaze podniká patričné kroky.
Koordinátor OSN pre izraelsko-palestínsky mierový proces Nikolaj Mladenov medzitým vyjadril hlboké znepokojenie nad tým, že palestínski radikáli na obyvateľov južného Izraela odpálili rakety.
Radikálne islamistické hnutie Hamas, ktoré v Gaze vládne, dnes ráno oznámilo, že z prístavu v Gaze vyšle loď s chorými a študentami s cieľom prelomiť 11 rokov trvajúcu izraelskú a egyptskú námornú blokádu.
Agentúra Reuters neskôr uviedla, že dve námorné lode s 20 ľuďmi vyplávali, ale nie je jasné, či sa im podarí dostať sa ďalej ako šesť námorných míľ od pobrežia, kde začína blokáda.
Izraelské letectvo v pondelok podniklo nálety na ciele na severe pásma Gazy a usmrtilo dvadsaťpäťročného člena vládnuceho radikálneho hnutia Hamas.
Izraelská armáda tiež zadržala dvoch obyvateľov pásma Gazy, ktorí sa snažili dostať na územie židovského štátu a mali pri sebe nože a materiál na výrobu zápalnej bomby.
Nepokoje na hranici pásma Gazy neutíchajú
Hranice Gazy s Izraelom sa v posledných dvoch mesiacoch stali dejiskom masových protestov, ktoré organizovalo najmä hnutia Hamas. Palestínčania pri nich zapaľovali pneumatiky a hádzali kamene na izraelských vojakov, ktorí reagovali ostrou paľbou.
Podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva pri tom zomrelo 116 Palestínčanov a 13.000 ďalších bolo zranených. Za neprimerané použitie sily voči protestujúcim kritizovali Izrael mnohé krajiny a tiež Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.
Pásmo Gazy je husto zaľudnený, úzky pobrežný pás medzi Izraelom a Egyptom. Po viac ako desaťročí vlády Hamasu sú životné podmienky väčšiny obyvateľov zlé.
Nezamestnanosť prevyšuje 40 percent, voda z vodovodu sa nedá piť a elektrina funguje len niekoľko hodín denne. Nemocnice trpia neustálym nedostatkom zdravotníckeho materiálu, dovoz aj vývoz tovaru je obmedzený a niektoré časti územia stále čakajú na obnovu po konflikte s Izraelom z roku 2014.