Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2018, 10:08 Aktualizované dňa 04.06.2018 o 10:13

Kábulom otriasla mohutná explózia, terčom bolo stretnutie duchovných

Mohutná explózia si vyžiadala najmenej 12 mŕtvych.

Kábulom otriasla mohutná explózia, terčom bolo stretnutie duchovných
Zdroj: Reuters

Najvyšší duchovný orgán v Afganistane vydal v pondelok na svojom zhromaždení v metropole Kábul fatwu, ktorá v súlade s islamským právom zakazuje samovražedné útoky. Stretnutie sa následne stalo terčom samovražedného útoku s najmenej 12 mŕtvymi.

Náboženská rada Ulamá, ktorú tvoria moslimskí duchovní, vzdelanci a ďalšie osobnosti náboženského a právneho systému, vydala fatwu na svojom zhromaždení v Kábule za účasti približne 2000 svojich členov.

Rada naliehala na všetky strany - afganské vládne sily, fundamentalistické hnutie Taliban i ďalších militantov v krajine, aby zastavili boje a dohodli sa na prímerí. Vyzvala tiež na mierové rokovania.

Ako upozornila agentúra AP, išlo o prvé takéto stretnutie svojho druhu.

Písomné vyhlásenie, ktoré prečítal jeden z členov rady, konštatuje, že obeťami vojny v Afganistane sú tamojší muži, ženy aj deti.

Po skončení zmieneného zhromaždenia odpálil samovražedný útočník nálož pri východe z veľkého stanu, kde sa stretnutie konalo. Podľa informácií agentúry DPA si incident vyžiadal 12 mŕtvych.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.