Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.06.2018, 07:05

Sopka Volcán de Fuego v Guatemale je stále aktívna. Počet obetí rastie

Varovali tiež, že stĺpy popola môžu vystúpiť až do výšky 6000 metrov a ohroziť leteckú dopravu. 

Sopka Volcán de Fuego v Guatemale je stále aktívna. Počet obetí rastie
Zdroj: Reuters

Na najmenej 70 sa v utorok zvýšil počet ľudí, ktorí zahynuli pri nedeľňajšom výbuchu sopky v Guatemale. S odvolaním sa na údaje z miestnej nemocnice to uviedla agentúra AP.

Guatemalský úrad civilnej ochrany (Conred) v utorok informoval, že na sopke Volcán de Fuego došlo k ďalšej erupcii, v dôsledku ktorej z nej opäť začali vychádzať horúce plyny, popol a ďalší vulkanický materiál. 

Miestne úrady zároveň nariadili ďalšie evakuácie obcí ležiacich v bezprostrednom okolí sopky. Varovali tiež, že stĺpy popola môžu vystúpiť až do výšky 6000 metrov a ohroziť leteckú dopravu. 

Poslednou známou obeťou erupcie sopky je osemročný chlapec, ktorý utrpel vážne popáleniny a zomrel ešte pred plánovaným prevozom do Spojených štátov.

Guatemalskí záchranári stále pátrajú po prípadných ďalších obetiach. Doposiaľ sa podarilo zistiť totožnosť len 17 mŕtvych; telá mnohých obetí sú totiž tak spálené, že ich nie je možné hneď identifikovať.    

Za obete výbuchu sopky v Guatemale sa v utorok modlil pápež František. Do Guatemaly zaslal sústrastný telegram, v ktorom píše, že ho táto tragédia hlboko zarmútila. Svoje modlitby venoval predovšetkým rodinám obetí a záchranárom.

Sopka Volcán de Fuego, jedna z najaktívnejších v Strednej Amerike, pri nedeľňajšej erupcii chrlila žeravé kamene, dym a popol, ktorého hustá vrstva sa zniesla na okolie. Podľa miestnych expertov ide o najväčšiu erupciu tejto sopky od roku 1974.

Vulkán vysoký 3763 metrov, ktorého názov v španielčine znamená "Ohnivá sopka", leží 44 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Guatemala a neďaleko koloniálneho mesta Antigua, vyhľadávaného turistami a známeho kávovými plantážami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.