Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2018, 13:24 Aktualizované dňa 07.06.2018 o 13:55

Trest za útok v Štokholme. Terorista dostal doživotie

Ak ho náhodou prepustia skôr, bude z krajiny vyhostený.

Útok v Štokholme
Zdroj: Reuters

K doživotnému trestu väzenia bol dnes vo Švédsku odsúdený uzbecký občan Rakhmat Akilov, ktorý vošiel vlani 7. apríla ukradnutým nákladným vozidlom na rušnú nákupnú triedu v Štokholme a zabil päť ľudí. Súd ho uznal vinným z niekoľkonásobnej vraždy s teroristickým motívom, pokusov o vraždu a všeobecného ohrozenia.

Stúpenec organizácie Islamský štát (IS), ktorý mal v čase útoku 39 rokov, sa už skôr k činu priznal. Vyhlásil, že chcel potrestať Švédsko za účasť v medzinárodnej koalícii proti IS.

Nedali mu azyl

Rahmat Akilov, ako jeho meno uvádzajú švédske médiá, pracoval v Uzbekistane ako stavebný robotník. Do Švédska prišiel v roku 2014 a žiadal o azyl s tým, že je vo svojej vlasti prenasledovaný. Žiadosť bola odmietnutá a švédske úrady mu na konci roka 2016 nariadili, aby krajinu opustil. Uzbek sa namiesto toho pred úradmi skrýval.

Vlani v apríli Akilov ukradol nákladné vozidlo, s ktorým vošiel vysokou rýchlosťou na nákupnú triedu Drottninggatan v centre Štokholmu a prerazil priečelie obchodného domu Ahléns. Pri atentáte zahynuli traja Švédi, vrátane 11-ročného dievčaťa, Brit a Belgičanka. Ďalších 14 ľudí utrpelo zranenia.

Samovražda mu nevyšla

Akilov mal tiež v aute výbušniny a plánoval útok ako samovražedný, explózia ale bola príliš malá a iba poškodila vozidlo. Niekoľko hodín po útoku bol Uzbek zadržaný. V prípadue bol jediným podozrivým.

Akilov svoj čin pripravoval niekoľko mesiacov, pričom zhromažďoval informácie o možných cieľoch útoku. Na internete v rôznych diskusiách hovoril o tom, že sa stane mučeníkom, a prisahal vernosť Islamskému štátu. IS sa však k jeho útoku nakoniec neprihlásil.

Môžu ho pustiť skôr

Zločinci odsúdení vo Švédsku na doživotie bývajú obvykle predčasne prepustení. Podľa denníka The Local je priemerná doba, ktorú si odpykajú vo väzení, 16 rokov. Najdlhšie bol odsúdenec na doživotie v cele 34 rokov, uviedol The Local.

Pokiaľ bude Uzbek predčasne prepustený, čo je vo Švédsku u odsúdencov na doživotie bežné, bude následne z krajiny vyhostený, uviedol s odkazom na dnešný verdikt súdu denník Aftonbladet.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.