Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.06.2018, 13:51

Maďarský súd odsúdil pašerákov za smrť migrantov v chladiarenskom aute neďaleko Slovenska

Sedem desiatok udusených ľudí objavila rakúska polícia 27. augusta 2015 v opustenom uzavretom chladiarenskom aute pri diaľnici neďaleko hraníc s Maďarskom

Maďarský súd odsúdil pašerákov za smrť migrantov v chladiarenskom aute neďaleko Slovenska
Zdroj: Reuters

Súd v maďarskom Kecskeméte dnes potrestal 25 rokmi väzenia štyroch hlavných obžalovaných v procese týkajúcom sa úmrtia 71 migrantov v chladiarenskom vozidle pred tromi rokmi. Informovala o tom agentúra Reuters. Prokuratúra pre týchto štyroch hlavných vinníkov tragédie žiadala doživotný trest odňatia slobody.

Sedem desiatok udusených ľudí objavila rakúska polícia 27. augusta 2015 v opustenom uzavretom chladiarenskom aute pri diaľnici neďaleko hraníc s Maďarskom.

Vo vozidle boli migranti, prevažne Sýrčania, Iračania a Afganci, medzi nimi bolo osem žien a štyri deti. Pretože zomreli ešte pred prejdením hraníc, prevzalo vyšetrovanie vrátane súdneho konania Maďarsko.

Automobil bol nájdený na diaľnici A4 pri rakúskej obci Parndorf, ktorá leží asi 50 kilometrov od Viedne a 25 kilometrov od Bratislavy. Telá boli v pokročilom rozklade. Ľudia sa v hermeticky uzavretom nákladnom priestore pravdepodobne udusili.

Väčšina tiel bola prevezená do vlasti, 15 obetí pochovali úrady v Rakúsku. Migranti nemali šancu prežiť, vzduch v dodávke im vystačil na zhruba pol až trištvrte hodiny. Pašeráci ich pritom viezli niekoľko hodín cez celé Maďarsko.

Trestné stíhanie piatich ľudí obvinených v súvislosti so smrťou 71 migrantov prevzalo na začiatku novembra 2015 od Rakúska Maďarsko, pretože migranti zomreli ešte pred prejdením hraníc. Štyroch Bulharov a jedného Afganca zatkla polícia niekoľko dní po náleze tiel.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.