Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2018, 10:29

V Kyjeve začal pochod za práva sexuálnych menšín. Zatkli vyše 60 radikálov

Do pochodu za práva sexuálnych menšín sa podľa kyjevských médií zapojilo okolo 5-tisíc ľudí

V Kyjeve začal pochod za práva sexuálnych menšín. Zatkli vyše 60 radikálov
Zdroj: Reuters

Okolo šesťdesiatich ľudí dnes v Kyjeve zadržala polícia pri začiatku "pochodu rovnosti", ktorý v centre ukrajinskej metropoly zorganizovali pod dúhovými vlajkami aktivisti hnutia za práva sexuálnych menšín (LGBTI).

Dav pravicových radikálov sa podľa agentúry Unian postavil sprievodu do cesty, polícia musela použiť obušky a slzný plyn. Pri incidentoch bolo zranených päť policajtov a desať demonštrantov.

Do pochodu za práva sexuálnych menšín sa podľa kyjevských médií zapojilo okolo 5-tisíc ľudí. Podľa informácií ministerstva vnútra na ich sprievod dohliadalo rovnaké množstvo policajtov.

Podobné akcie sa v ukrajinskom hlavnom meste organizujú od roku 2013, o rok neskôr pochod úrady odmietli z bezpečnostných dôvodov povoliť. V roku 2015 bol pri stretoch sprevádzajúcich túto akciu ťažko zranený policajt.

Zabezpečenie rovnosti všetkých občanov pred zákonom a ochrana menšín boli v zozname podmienok pre zblíženie Ukrajiny s Európskou úniou.

Pred tromi rokmi ukrajinský parlament schválil zákon, ktorý zakazuje diskrimináciu homosexuálov na pracovisku. Prakticky všetky akcie hnutia LGBTI však stále sprevádzajú útoky extrémistov a pravoslávnych radikálov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.