Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2018, 13:16

Juncker chce riešiť migráciu. Do Bruselu zvoláva minisummit dotknutých krajín

Summitu by sa mali zúčastniť zástupcovia Nemecka, Rakúska, Francúzska, Talianska, Španielska, Grécka a Bulharska.

Juncker chce riešiť migráciu. Do Bruselu zvoláva minisummit dotknutých krajín
Zdroj: Reuters

V Bruseli sa v nedeľu uskutoční neformálne stretnutie šéfov štátov a vlád viacerých členských krajín Európskej únie k migrácii a azylovej politike. Dnešnú informáciu agentúry APA potvrdila Európska komisia (EK).

Vo vyhlásení dodala, že na stretnutie pozvala "zainteresované" štáty, viac ale nespresnila. Okrem nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza a predsedu EK Jeana-Claudea Junckera sa minisummitu zrejme zúčastnia aj zástupcovia Francúzska, Talianska, Španielska, Grécka a Bulharska, uviedli agentúry AFP a AP.

Predstavitelia členských krajín EÚ sa v Bruseli zídu pred summitom všetkých dvadsiatich ôsmich štátov, ktorý sa bude konať budúci štvrtok a piatok. Témou stretnutia majú byť podľa agentúry APA nelegálna migrácia, posilnenie dublinskej dohody o zodpovednosti členských štátov únie za vybavenie žiadostí o azyl a európska pohraničná stráž Frontex.

Špekulácie o tom, že sa ešte tento týždeň bude konať mimoriadny summit niektorých krajín k migrácii, sa objavili už cez víkend v súvislosti s vládnou krízou v Nemecku, ktorú vyvolal spor o migračný plán medzi ministrom vnútra Horstom Seehofer a kancelárkou Merkelovou.

Hovorca nemeckej vlády v nedeľu ale odmietol špekulácie komentovať s tým, že summity sú záležitosťou európskych inštitúcií.

Kancelárka Merkelová chce nájsť európske riešenie migračného problému. Seehofer a ďalší politici z CSU nechcú čakať a niektorých migrantov chcú odmietať priamo na hranici. Kancelárka sa obáva, že by to spustilo dominový efekt.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.