Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.06.2018, 15:54 Aktualizované dňa 20.06.2018 o 16:09

Maďarský parlament schválil zákon "Stop Sorosovi"

Maďarský parlament schválil balík zákonov namierených proti migrácii a mimovládnym organizáciám.

Maďarský parlament schválil zákon "Stop Sorosovi"
Zdroj: Reuters

Maďarský parlament dnes schválil balík protiimigračných zákonov zavádzajúcich okrem iného tresty za akékoľvek podporovanie nelegálnej migrácie, informovala agentúra Reuters.

Nová právna úprava označovaná ako Stop Soros, ktorú kritizovala napríklad Rada Európy, umožní postihovať mimovládne organizácie pomáhajúce migrantom bez práva na azyl. Parlament, v ktorom má ústavnú väčšinu koalícia premiéra Viktora Orbána, schválil aj ústavný dodatok brániaci príslušníkom "cudzích populácií" usadiť sa v Maďarsku.

Kritizovaný zákon je namierený najmä proti organizáciám, ktoré podporuje americký miliardár maďarského pôvodu George Soros. Ten sa stal hlavným terčom Orbánových výpadov v jarnej predvolebnej kampani. Premiér ho viní z aktívnej podpory masovej imigrácie do Európy a zasahovania do maďarskej politiky.

Zákon okrem iného uvaľuje zvláštnu 25-percentnú daň na organizácie, ktoré podporujú migráciu.

Okrem mimovládnych organizácií kritizovali normu napríklad Rada Európy a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, podľa ktorých kriminalizuje činnosti, ktoré sú úplne legitímne.

Orbán patrí k najhlasnejším odporcom systému prerozdeľovania migrantov medzi krajiny Európskej únie, ku ktorému sa Maďarsko rovnako ako Poľsko či Česko odmietlo pripojiť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.