Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2018, 17:23

Vonkajšie hranice EÚ je treba neodkladne uzavrieť, vyzýva bulharský premiér

Bojko Borisov chce, aby cez hraničné priechody mohli prechádzať iba osoby reálne na úteku pred občianskou vojnou.

Vonkajšie hranice EÚ je treba neodkladne uzavrieť, vyzýva bulharský premiér
Zdroj: Reuters

Za neodkladné uzavretie vonkajších hraníc Európskej únie sa v piatok na pôde bulharského parlamentu v Sofii vyslovil predseda vlády balkánskej krajiny Bojko Borisov. Išlo o reakciu na vyjadrenia opozičných socialistov, podľa ktorých by sa na nedeľňajšom minisummite EÚ v Bruseli malo rozhodnúť o zriadení záchytných centier pre migrantov na území Bulharska.

"Už pred rokmi som na všetkých vrcholných schôdzkach EÚ požadoval uzavretie hraníc a zožal som za to kritiku," pripomenul Borisov. Súčasne spomenul, že Bulharsko ako prvá krajina navrhovala aj zriadenie bezpečnostných zón mimo územia Únie a v geografickom okolí ložísk jestvujúcich konfliktov.

Borisov chce podľa vlastných slov popri uzavretí vonkajších hraníc Únie žiadať v Bruseli, aby cez hraničné priechody mohli prechádzať iba osoby reálne na úteku pred občianskou vojnou.

"Ide o občianske vojny, ktoré sme ako západný svet chtiac alebo nechtiac sami spôsobili," poznamenal.

EÚ by podľa Borisova mala prispieť na utečenecké centrá mimo starého kontinentu, napríklad v Líbyi, Jordánsku alebo Turecku. Jestvujúcu dohodu s Tureckom označil podľa tlačovej agentúry APA za dôležitú podobne ako jej zachovanie, pretože v opačnom prípade by vlna migrantov hrozila Bulharsku.

Bulharská vláda podporuje aj myšlienku, v zmysle ktorej by nedošlo iba k výraznému posilneniu Frontexu, ale k jeho zmene v európsku hraničnú políciu.

"Po celý čas hovoríme o vlne utečencov, ale na zastavenie vlny treba najskôr upchať jej zdroj," formuloval Borisov pripomínajúc význam zintenzívnenia rozvojovej pomoci pre severnú Afriku.

Za úplne neúspešnú označil bulharský premiér politiku EÚ a NATO usilujúcu sa o "export" demokracie do arabského sveta.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.