Reuters
StoryEditor

Vonkajšie hranice EÚ je treba neodkladne uzavrieť, vyzýva bulharský premiér

22.06.2018, 17:23
Autor:
TASRTASR
Bojko Borisov chce, aby cez hraničné priechody mohli prechádzať iba osoby reálne na úteku pred občianskou vojnou.

Za neodkladné uzavretie vonkajších hraníc Európskej únie sa v piatok na pôde bulharského parlamentu v Sofii vyslovil predseda vlády balkánskej krajiny Bojko Borisov. Išlo o reakciu na vyjadrenia opozičných socialistov, podľa ktorých by sa na nedeľňajšom minisummite EÚ v Bruseli malo rozhodnúť o zriadení záchytných centier pre migrantov na území Bulharska.

"Už pred rokmi som na všetkých vrcholných schôdzkach EÚ požadoval uzavretie hraníc a zožal som za to kritiku," pripomenul Borisov. Súčasne spomenul, že Bulharsko ako prvá krajina navrhovala aj zriadenie bezpečnostných zón mimo územia Únie a v geografickom okolí ložísk jestvujúcich konfliktov.

Borisov chce podľa vlastných slov popri uzavretí vonkajších hraníc Únie žiadať v Bruseli, aby cez hraničné priechody mohli prechádzať iba osoby reálne na úteku pred občianskou vojnou.

"Ide o občianske vojny, ktoré sme ako západný svet chtiac alebo nechtiac sami spôsobili," poznamenal.

EÚ by podľa Borisova mala prispieť na utečenecké centrá mimo starého kontinentu, napríklad v Líbyi, Jordánsku alebo Turecku. Jestvujúcu dohodu s Tureckom označil podľa tlačovej agentúry APA za dôležitú podobne ako jej zachovanie, pretože v opačnom prípade by vlna migrantov hrozila Bulharsku.

Bulharská vláda podporuje aj myšlienku, v zmysle ktorej by nedošlo iba k výraznému posilneniu Frontexu, ale k jeho zmene v európsku hraničnú políciu.

"Po celý čas hovoríme o vlne utečencov, ale na zastavenie vlny treba najskôr upchať jej zdroj," formuloval Borisov pripomínajúc význam zintenzívnenia rozvojovej pomoci pre severnú Afriku.

Za úplne neúspešnú označil bulharský premiér politiku EÚ a NATO usilujúcu sa o "export" demokracie do arabského sveta.

01 - Modified: 2022-12-02 20:04:35 - Feat.: - Title: Pokračoval súd s bývalím talianskym ministrom Salvinim. Odmietal vylodenie migrantov 02 - Modified: 2022-12-02 18:11:31 - Feat.: - Title: Bulharsko v rámci ohlásenej vojenskej pomoci dodá Ukrajine ľahké vybavenie a muníciu 03 - Modified: 2022-12-01 07:06:00 - Feat.: - Title: Americký imigračný úrad neúmyselne zverejnil osobné údaje vyše šesťtisíc migrantov 04 - Modified: 2022-11-30 23:00:00 - Feat.: - Title: Návrat do Bulharska. Láka nás more, história i vína 05 - Modified: 2022-11-29 17:58:26 - Feat.: - Title: V spojitosti s úmrtím migrantov v Lamanši zadržali podozrivého
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. december 2022 11:26