Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.06.2018, 08:09

Ruské lietadlá zaútočili na sýrsku opozíciu. USA zasahovať nebudú

Dve monitorovacie strediská, ktoré sledujú pohyb vojenských lietadiel, podľa agentúry zaznamenali najmenej dvadsať úderov na Busra al-Hariri v južnej provincii Dara.

Ruské lietadlá zaútočili na sýrsku opozíciu. USA zasahovať nebudú
Zdroj: Reuters

Ruské lietadlá v nedeľu skoro ráno zaútočili v Sýrii na mestečko Busra al-Hariri na juhozápade krajiny, ktoré je v rukách povstalcov.

Moskva tak prvýkrát letecky podporila ofenzívu sýrskej armády, ktorá sa snaží dobyť strategickú oblasť susediacu s Jordánskom a Izraelom okupovanými Golanským výšinami.

Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Vláda USA už podľa agentúry povstalcov informovala, že USA v južnej Sýrii nebudú vojensky zasahovať.

Dvadsať úderov v južnej provincii Dara

Dve monitorovacie strediská, ktoré sledujú pohyb vojenských lietadiel, podľa agentúry zaznamenali najmenej dvadsať úderov na Busra al-Hariri v južnej provincii Dara. Podľa jedného vykonalo päť ruských lietadiel 25 náletov. Bojové lietadlá vraj štartovali z ruskej leteckej základne Hmímím v provincii Latákíja.

Pri útoku, ktorý začal minulý týždeň, sýrske vládne sily dosiaľ využívali delostrelectvo a rakety. Ruské bojové lietadlá, ktoré sýrskej armáde zásadne pomohli v bojoch s povstalcami o znovunadobudnutí iných území, tam neboli doposiaľ nasadené.

Porušenie dohody

Prezident Bašár Asad v minulosti povedal, že chce získať kontrolu nad touto oblasťou, ktorá susedí s Jordánskom a tiež Izraelom okupovanými Golanským výšinami.

Situáciu sleduje Izrael aj Spojené štáty, ktoré sú jeho spojencom. Americké ministerstvo zahraničia vo štvrtok oznámilo, že sýrska vláda "náletmi a delostreleckými a raketovými útokmi" porušila dohodu o pokoji na juhozápade a hrozí jej odveta.

Bez vojenskej podpory

Washington dnes hlavným povstaleckým skupinám oznámil, že by nemali očakávať jeho vojenskú podporu, ktorá by im pomohla brániť sa vládnej ofenzíve.

Kópiu správy, ktorú dostali skupiny bojujúce pod zástavou Slobodnej sýrskej armády (FSA), mala možnosť uvidieť agentúra Reuters. "Nemali by ste svoje rozhodovanie zakladať na predpoklade alebo očakávania našej vojenskej intervencie," píše sa v nej.

"My vo vláde USA chápeme, aké ťažké sú podmienky, ktorým, čelíte. Neustále nabádame Rusov a sýrsky režim, aby nevykonávali vojenské kroky, ktoré túto zónu narušujú," uvádza sa podľa agentúry vo vyjadrení Washingtone.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.