Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2018, 23:03

Saudskoarabské ženy môžu šoférovať. Pomôže to ekonomike

Saudskoarabské ženy môžu šoférovať. Pomôže to ekonomike
Zdroj: Reuters

Saudskoarabské ženy môžu oslavovať. Práve túto nedeľu sa pre ne skončil zákaz šoférovania, ktorý platil od roku 1957. Pre ženy je to malá revolúcia a niektoré z nich si ju už začínajú užívať. Keď dvadsaťpäťročná Wafaa Mukhtarová prvýkrát videla inzerát, že firma hľadá ženu vodičku, myslela si, že je to vtip. Teraz sa však banková úradníčka po nociach vzdeláva, aby si mohla sadnúť za volant a stať sa profesionálnou vodičkou.

Koniec zákazu šoférovania prebudil v ženách odhodlanie. Podľa Enaam Gazi Al-Aswadovej, ktorá sa stane prvou vodičkou spoločnosti Careem (miestna obdoba Uberu), je reforma míľnikom, ktorý dá ženám nezávislosť a slobodu pohybu. Viac žien podľa nej teraz pôjde za svojou vysnívanou kariérou. „Nie je to len o rovnosti, ale o spoločnom budovaní našej krajiny,“ povedala pre CNBC a dodala: „Ženy a muži sú si konečne rovní.“ Nová vodička miestnej taxi aplikácie verí, že sa počas nasledujúcich desiatich rokov razantne zmenia pomery v Saudskej Arábii. Ekonómovia tvrdia, že bude musieť vzniknúť rad nových pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.