MAFRA
StoryEditor

Babiš nás naštval, hovorí šéf komunistov. Ich podpora menšinovej vláde nie je istá

26.06.2018, 12:04
Autor:
klkl
Bez hlasov poslancov KSČM nezíska Babišova menšinová vláda podporu v parlamente.

Andrej Babiš sa v Česku pokúša zložiť menšinovú vládu. Tú majú okrem jeho ministrov doplniť nominanti ČSSD. Aby však získal dôveru v parlamente, dohodol český dezignovaný premiér podporu komunistov. Nad tou však teraz visí otáznik. 

Predseda KSČM Vojtech Filip v rozhovore pre MF Dnes tvrdí, že ich Babiš naštval a narušil ich dôveru. Dôvodom má byť podľa Filipa nominácia na post ministerky spravodlivosti. Ako uviedol, Taťána Malá ako taká mu nevadí, ide mu skôr o spôsob, akým sa o tom dozvedel.

Babiš privítal na návšteve premiéra Pellegriniho:

"Poznám ju pol roka z pôsobenia predsedníčky ústavno-právneho výboru, nespochybňujem jej právnu erudíciu, neposudzujem to podľa školy, ale spochybňujem, že sa o jej nominácii nedozviem. Viem, čo to je, rozhodnúť sa na poslednú chvíľu, ale keď odchádzam vo štvrtok o trištvrte na osem večer zo schôdzky s Andrejom Babišom a až na druhý deň sa dozviem, že je to Taťána Malá, tak som prekvapený. To mi naozaj prekáža," povedal v rozhovore Filip s tým, že na spomínanej schôdzke o tom Babiš nič nehovoril.

Šéf komunistov zároveň doplnil, že rozhodnutie o podpore vlády nie je len na ňom, ale na členoch strany, u ktorých podľa neho "došlo k narušeniu dôvery." 

"Rozhodujúca je teraz nálada 91 členov ústredného výboru a tá sa sonduje oveľa zložitejšie. Títo členovia ústredného výboru rozhodnú, aké stanovisko KSČM zaujme," pripomenul Filip a v rozhovore priznal, že sám nevie, aké odporúčanie dá výboru. 

Andrej Babiš sa vládu v Česku pokúša zložiť od víťazstva vo voľbách minulý rok v októbri. Jeho jednofarebný kabinet síce prezident Miloš Zeman vymenoval, no podporu v parlamente nezískal. Odvtedy vládol v demisii, až kým ho prezident znovu nepoveril zostavením vlády. 

Do tej už prizval aj sociálnych demokratov z ČSSD, ich podpora sa však nerodila ľahko. Nakoniec rozhodlo vnútrostranícke referendum. Ani hlasy poslancov ČSSD však lídrovi ANO na zisk podpory v parlamente stačiť nebudú a preto uzavrel dohodu aj s komunistami. Tí síce členmi vlády nebudú, prisľúbili však Babišovi podporu pri hlasovaní.

01 - Modified: 2023-05-15 13:33:31 - Feat.: - Title: Kauzu Čapí hnízdo už začal študovať odvolací súd 02 - Modified: 2023-04-18 17:18:00 - Feat.: - Title: Spokojnosť ľudí s českou vládou je najnižšia od roku 2014, ukázal prieskum 03 - Modified: 2023-04-16 14:20:00 - Feat.: - Title: V Prahe opäť protestujú tisícky ľudí proti vláde, požadujú jej odstúpenie 04 - Modified: 2023-04-05 10:44:29 - Feat.: - Title: Babiš v budúcich prezidentských voľbách už kandidovať nebude 05 - Modified: 2023-01-30 15:44:44 - Feat.: - Title: Príchod Čaputovej na Pavlov štáb je niečo navyše, určite to nebolo zvykom, hodnotí český politológ
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2023 21:22