Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2018, 10:53

Spojené štáty zavreli veliteľstvo v Soule. Presunuli ho ďalej od Severnej Kórey

Veliteľstvo bolo symbolom americko-juhokórejského spojenectva zameraného na odradenie Severnej Kórey od útočných úmyslov.

Spojené štáty zavreli veliteľstvo v Soule. Presunuli ho ďalej od Severnej Kórey
Zdroj: Reuters

Spojené štáty v piatok oficiálne ukončili svoju 70 rokov trvajúcu vojenskú prítomnosť v juhokórejskom hlavnom meste Soul. Otvorili totiž nové veliteľstvo vo väčšej vzdialenosti od hranice so Severnou Kóreou, informovala agentúra AP.

Armáda USA mala veliteľstvo v soulskej štvrti Jongsan od príchodu amerických vojakov na konci druhej svetovej vojny. Veliteľstvo bolo symbolom americko-juhokórejského spojenectva zameraného na odradenie Severnej Kórey od útočných úmyslov, ale aj dlhodobou príčinou protiamerických nálad, keďže sa nachádzalo na lukratívnom pozemku.

K presťahovaniu veliteľstva do väčších priestorov na základni Camp Humphreys, približne 70 kilometrov južne od Soulu, prichádza v čase zmiernenia napätia na Kórejskom polostrove, ale s aktuálnym vývojom situácie nesúvisí.

Plánovalo sa totiž už viac ako desať rokov, ale niekoľkokrát došlo k odkladom pre problémy s výstavbou a financovaním.  

Nové veliteľstvo na 1420-hektárovom pozemku, ktorého výstavba stála 11 miliárd dolárov (9,4 mld. eur), je najväčšou americkou zámorskou základňou. Nachádza sa v prístavnom meste Pchjongtchäk na západe krajiny a neďaleko americkej leteckej základne. Nové americké veliteľstvo je optimálnou lokalitou umožňujúcou rýchly presun a zhromaždenie vojakov v čase krízy, dodáva AP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.