StoryEditor

Slovensko otvorí v Jeruzaleme kultúrne a informačné centrum, rozhodla delegácia vedená Dankom

04.07.2018, 09:42
Autor:
TASRTASR
Ide o opatrenie, ktoré bude dobré pre slovensko-izraelské vzťahy, kde existujú silné väzby, hovorí Andrej Danko.

Slovensko plánuje otvoriť kultúrne a informačné centrum v Jeruzaleme. Rozhodla sa tak slovenská parlamentná delegácia vedená predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom, ktorá je momentálne na oficiálnej návšteve v Izraeli.

Rozhodnutie padlo po konzultácii so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim. 

Andrej Danko počas návštevy Izraela: 

"Dohodli sme sa, že Slovensko zriadi svoj inštitút, kultúrny a informačný inštitút na pôde Jeruzalema, ktorý bude jednak bodom na prezentáciu Slovenska... a na druhej strane to bude aj dobrý informačný bod z hľadiska ľudí, nás Slovákov, ktorí budú v Jeruzaleme," okomentoval rozhodnutie v rozhovore so slovenskými novinármi po návšteve múzea holokaustu Jad va-šem v stredu Andrej Danko.

"Som veľmi rád a oceňujem skutočnosť, že sme našli konsenzus s vládou, s predsedom vlády, s ministrom financií s ministerkou kultúry a samozrejme s ministrom zahraničných vecí v rámci diplomacie, ako takéhoto kontinuálneho kroku k tomu, čo si Židia želajú - a to je hlavné mesto Jeruzalem," povedal v tejto súvislosti.

Na otázku, či bude po kultúrnom centre nasledovať aj presun slovenskej ambasády, predseda NR SR zareagoval, že na takéto rozhodnutie a oznámenie nemá politický mandát. Dodal však, jeho "osobným politickým názorom" je, že "niet žiadnej pochybnosti o tom, že Jeruzalem má byť hlavné mesto Izraela".

"Krok ministerstva zahraničných vecí je prvý krok, aký urobili aj Česi, v tejto etape je dostačujúci," povedal ďalej Danko a dodal, že ide o opatrenie, ktoré bude dobré pre slovensko-izraelské vzťahy, kde existujú silné väzby. "Som rád, že sme to dorovnali diplomaticky," zakončil porovnanie k ČR.

Rovnako zatiaľ odmietol hovoriť o termíne zriadenia centra. Dodal však, že s predsedom izraelského parlamentu Julim-Joelom Edelsteinom dosiaľ hovorili len o výbere miesta, kde bude centrum stáť, pričom uvažovali o mieste, "ktoré by bolo honosné a dôstojné". Danko vyjadril želanie, aby bolo čo najbližšie k Svätému hrobu.

01 - Modified: 2022-08-08 07:31:35 - Feat.: - Title: Izrael a palestínski militanti dodržiavajú prímerie platné od nedele, predošlé útoky majú 44 obetí 02 - Modified: 2022-08-08 04:58:12 - Feat.: - Title: Times of Israel: Prímerie v Gaze malo "neistý začiatok", zatiaľ sa dodržiava 03 - Modified: 2022-08-07 21:14:05 - Feat.: - Title: Izrael oficiálne potvrdil prímerie v pásme Gazy 04 - Modified: 2022-08-07 20:12:48 - Feat.: - Title: Palestínski džihádisti potvrdili dohodu o prímerí s Izraelom 05 - Modified: 2022-08-07 15:19:07 - Feat.: - Title: Izrael údajne súhlasil s návrhom na uzavretie prímeria v Gaze
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. august 2022 05:45