Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.07.2018, 23:02 Aktualizované dňa 04.07.2018 o 23:43

Dvoch Britov, ktorých našli v kritickom stave, otrávili novičokom, uviedla polícia

Dve osoby, ktoré našli v kritickom stave v meste Amesbury, boli otrávené nervovoparalytickou látkou novičok.

Polícia v Británii
Zdroj: Reuters

Britská protiteroristická polícia v stredu večer uviedla, že dve osoby, ktoré našli v kritickom stave v meste Amesbury, boli otrávené nervovoparalytickou látkou novičok. Informovala o tom televízia Sky News.

Ide o rovnakú látku, ktorou bol pred štyrmi mesiacmi otrávený bývalý dvojaký agent Sergej Skripal a jeho dcéra. Briti boli nájdení v sobotu v bezvedomí v dome v meste Amesbury, ktoré leží neďaleko Salisbury. Práve v Salisbury boli 4. marca objavení otrávení Skripalovci.

Štyridsaťpäťročný muž a o rok mladšia žena, podľa priateľov Charlie Rowley a Dawn Sturgessová, sú teraz hospitalizovaní v rovnakej nemocnici v Salisbury ako vtedy Sergej Skripal a jeho dcéra.

Podľa polície sa nikto ďalší vykazujúci rovnaké symptómy zatiaľ neobjavil. Policajti tiež zatiaľ nevedia o ničom, čo by naznačovalo, že pár bol vystavený pôsobeniu smrtiaceho jedu úmyselne.


Kvôli vyšetrovaniu uzavrela polícia niekoľko lokalít, kde sa priotrávený pár pohyboval: jednak dom v ulici Muggleton, drogériu v centre Amesbury, rovnako ako baptistické centrum s kostolom v rovnakej obci, kde sa obete zúčastnili miestnej slávnosti. Na tej boli zhruba dve stovky ľudí, z ktorých nikto následne nehlásil podobné zdravotné ťažkosti. Uzavretý bol tiež park kráľovnej Alžbety v neďalekom Salisbury.

Skripalovci boli začiatkom marca v juhoanglickom Salisbury otrávení jedom, ktorý britské úrady označili za armádnu otravnú látku novičok, ktorá sa vyrábala v Sovietskom zväze.

Londýn potom zo zodpovednosti za zločin obvinil Moskvu, ruské vedenie ale akýkoľvek podiel na útoku energicky poprelo. Lekárom sa podarilo Skripala a jeho dcéru Juliu zachrániť, obaja už opustili nemocnicu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.