Reuters
StoryEditor

Nemecko a Rakúsko chcú vracať azylantov do Grécka a Talianska

05.07.2018, 16:34
Autor:
TASRTASR
Rakúsko a Nemecko chcú spolu s Talianskom zastaviť migračné toky do Európskej únie.

Nemecko a Rakúsko chcú spoločne bojovať proti nelegálnej migrácii v EÚ a proti nekontrolovanému pohybu žiadateľov o azyl v Európe. Do tohto procesu sa pokúsia zapojiť aj Taliansko.

Azylantov zaregistrovaných v Grécku a Taliansku vrátia späť na územie týchto krajín bez toho, aby to predstavovalo záťaž pre Rakúšanov. Uviedli to vo štvrtok vo Viedni nemecký minister vnútra a šéf Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom.

Seehofer potvrdil, že žiadatelia o azyl, ktorí sú nelegálne na území Nemecka, nebudú posielaní späť do Rakúska, ale zo zadržiavacích centier neďaleko rakúsko-nemeckých hraníc poputujú do Talianska a Grécka, kde požiadali o právnu ochranu po vstupe do Európskej únie.

Spresnil, že až dve tretiny azylantov v Nemecku prišlo práve z Grécka a Talianska, a dodal, že Španielska sa zatiaľ tieto návratové opatrenia netýkajú. "Rakúsko sa nemá čoho obávať, nikto ho nebude brať na zodpovednosť za azylantov," uviedol Seehofer.

Kurz pred novinármi priznal, že je spokojný s rozhovormi so Seehoferom, lebo Nemecko objasnilo svoju pozíciu a aj v súvislosti s dianím v nemeckej vládnej koalícii konštatoval, že "za dva dni sa podarilo urobiť viac ako za posledné dva roky". Pripomenul, že na budúci týždeň v Innsbrucku dôjde k stretnutiu ministrov vnútra Nemecka, Rakúska a Talianska, ktorých úlohou bude hľadať spoločné riešenie na zastavenie južných migračných trás (Stredomorie) s cieľom znížiť počet migrantov v Európe.

Aj Seehofer ocenil význam pripravovaného trojstretnutia v rakúskych Alpách a pripomenul, že Grécko a Taliansko majú povinnosť riešiť nelegálnu migráciu.

Spolkový minister vnútra dodal, že v najbližších týždňoch by sa mali konať rokovania s Gréckom a Talianskom, pričom upozornil, že pôjde o ťažké rokovania s celoeurópskym dosahom. Aj preto by sa podľa jeho slov mali konať na najvyššej politickej úrovni, medzi kancelárkou Angelou Merkelovou a premiérmi Giuseppem Contem a Alexisom Tsiprasom.

"Ak rokovania s Gréckom a Talianskom zlyhajú, tak naše krajiny premyslia nové opatrenia ako zastaviť nelegálnu migráciu," dodal Seehofer.

01 - Modified: 2022-11-28 11:17:31 - Feat.: - Title: Železničná doprava v Rakúsku sa zastavila. Zamestnanci žiadajú zvýšenie platu 02 - Modified: 2022-11-28 12:20:43 - Feat.: - Title: Ukrajinský veľvyslanec v Berlíne žiada pomoc proti výpadkom prúdu. Od kontroverzného predchodcu sa dištancoval 03 - Modified: 2022-11-28 06:16:51 - Feat.: - Title: Nemecká armáda trpí nedostatkom vybavenia. Predstaviteľ vládnej strany vyzval zbrojárov na zrýchlenie výroby 04 - Modified: 2022-11-27 17:35:00 - Feat.: - Title: Nemeckí spotrebitelia menia návyky v dôsledku vysokej inflácie, ukázal prieskum 05 - Modified: 2022-11-27 15:12:00 - Feat.: - Title: Rakúski železničiari v pondelok vstúpia do celodenného štrajku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. november 2022 06:37